էլեկտրոնային նոր վերլուծական գործիք
Dasaran կրթական կենտրոնում տեղի է ունեցել հանրակրթության վիճակագրության «E-stat» էլեկտրոնային վերլուծական գործիքի ներկայացման պաշտոնական արարողությունը: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ պետական կառավարման մարմինների, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ ընդգծելով, որ կրթության և գիտության ոլորտում Եվրամիության հետ համագործակցությունը շատ կոնկրետ է և հստակ, չափելի արդյունքով: «Շնորհակալ եմ ԵՄ-ին՝ իր բաց պլատֆորմի համար, որի ընձեռած հնարավորություններից պետք է առաջիկայում լավագույնս օգտվել: Այդ առումով ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել կոնկրետ մարդկանց, քանի որ քաղաքականությունը որոշում են մարդիկ, իսկ որքանով են նրանք կարևորում կրթությունը և գիտությունը, դրանից շատ բան է կախված: Հույս ունեմ, որ մեր համագործակցությունը կընդլայնվի, և ԵՄ-ից կստանանք հերթական աջակցությունը՝ նախևառաջ էլեկտրոնային ուսուցման ուղղությամբ: Ներկայումս առկա են լուրջ վերափոխման կարիք ունեցող ցանց և աշխատանքների կազմակերպման հիմնախնդիրներ: Այս իմաստով Dasaran-ի գործունեությունը կարևոր է և այժմեական, քանի որ համակարգը որակ է ձեռք բերում՝ իր մոտիվացված անդամների շնորհիվ: Այսօր մեր երկրում ունենք 40 հազար ուսուցիչ, և այստեղ պետք է գտնել գործիքներ, որպեսզի յուրաքանչյուր ուսուցիչ իր աշխատանքն արժևորի և ունենա մոտիվացիա, իսկ այն լինում է՝ մասնագիտական, ֆինանսական և հայրենասիրական: Այս տարրերի ամփոփումը կարող է լուրջ արդյունք տալ: Օրինակ, Քվանտ վարժարանի փորձը, երբ դասախոսները, հասկանալով, որ որակը սկսվում է հանրակրթությունից, իրականացրին հանրակրթական ծրագիր, որի արդյունքն ակնհայտ է: Նույնը Թումոյի պարագայում՚ մարդկանց նախաձեռնություն, ովքեր ձևավորեցին 21-րդ դարի գործիք, որի նման աշխարհում դժվար է գտնել: Այս ծրագրի պարագայում ևս ունենք մոտիվացված և երիտասարդների կողմից կյանքի կոչված նախագիծ, որը ճանաչվել է աշխարհի լավագույն կենտրոններում: Հարվարդի համալսարանը հենց այնպես չի աջակցում ծրագրին, դա արդեն գնահատական է: Նման ծրագրերով այսօր մոտեցել ենք էլեկտրոնային կրթության ինկուբատորի ստեղծմանը: Պետք է ստեղծել համապատասխան հնարավորություններ, ստարթափերի լուրջ ծավալ, և այն մթնոլորտը, որ ունենք գործող մի քանի ինկուբատորների ուղղությամբ, մտցնել հանրակրթության ոլորտ: Շնորհակալություն Dasaran-ին, որ իրենց պարտադրանքով սովորեցրին մեր ուսուցիչներին՚ աշխատել բոլորովին նոր դաշտի մեջ: Սա նաև բազմակողմ համագործակցության լավ օրինակ է, հետևաբար պետությունը պարտավոր է բացել ճանապարհը, հնարավորինս թույլ տալ մարդկանց՚ ազատ և ստեղծագործ աշխատանքի մեջ լինել»,-նշել է նախարարը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար՚ ընդգծելով, որ այն ի նպաստ Հայաստանի կրթական համակարգի բարեփոխումների է: «Այս ծրագիրը կարևոր նշանակություն ունի ԵՄ-ի համար երկու ուղղությամբ՝ կրթության և զարգացման: Երիտասարդությունը Հայաստանի ապագայի կերտման գործում կարևոր դերակատարում ունի: Այս երկրում երիտասարդ տաղանդները շատ են, և կարևոր է նրանց կարողությունների զարգացումը հենց երկրի ներսում, որպեսզի հենց նրանք դառնան Հայաստանի զարգացման հեռանկարի կրողը: Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանը մտնում է կրթական բարեփոխումների հեղափոխության դարաշրջան: Այսօր կարևոր է ՏՏ, թվային համակարգերի կիրառումը, և շատ կրթական հաստատություններ փոխում են իրենց կառավարման ձևը: ԵՄ-ն կօգնի Հայաստանին՝ հաղթահարել կրթական բարեփոխումների և նոր մոդելների ձևավորման փուլը: Իհարկե, տնտեսական մարտահրավերները բարդացնում են հեռահար ծրագրերի իրականացումը, բայց Հայաստանը կարող է այդ բարեփոխումներն առաջ տանել, քանի որ հայ ժողովրդի մեջ կրթության գաղափարը խորքային է դրված: Այս երկիրն ունի լավ կրթական ավանդույթներ և նորամուծությունների տաղանդ»,-նշել է Պյոտր Սվիտալսկին՚ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել կրթական բարեփոխումներին ոչ միայն ավանդական ծրագրերով՝ էռազմուս, ՄԿՈւ ոլորտում, այլ նաև նորարարությունների, էլեկտրոնային գործիքների ներդրման պարագայում, որպեսզի նպաստի Հայաստանի զարգացմանը: Դեսպանը նաև շնորհակալություն է հայտնել նախարարին՝ կառավարության հետ կրթության և գիտության ոլորտում բարձր մակարդակի համագործակցության համար:
Նշենք, որ «E-stat» դիագնոստիկ գործիքը ստեղծվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Հայաստանում Եվրոպական միության աջակցությամբ և «Dasaran» կրթական ծրագրի նախաձեռնությամբ:

Электронный новый аналитический инструмент
В образовательном центре Dasaran состоялось официальное мероприятие представления электронного нового аналитического инструмента «E-stat» по общеобразовательной статистике. На мероприятии приняли участие Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, глава делегации Европейского союза в Армении, посол Петр Свитальский, представители государственных органов управления РА, общественных и международных организаций.
Министр поблагодарил ЕС, подчеркнув, что в образовательной и научной сферах сотрудничество с Евросоюзом весьма конкретно и четко, измеримо по результатам. «Я благодарен ЕС за его открытую платформу, предоставленными возможностями которого необходимо наилучшим образом воспользоваться в ближайшее время. В этом смысле я хочу выразить благодарность конкретным людям, так как политику определяют люди, и насколько они уделают место образованию и науке, - от этого многое зависит. Надеюсь, что наше сотрудничество будет расширяться и от ЕС мы получим очередную поддержку прежде всего в направлении электронного обучения. В настоящее время существует сеть, нуждающейся в серьезной трансформации, и проблемы организации соответствующих работ. В этом смысле деятельность Dasaran важна, так как эта система приобретает качесто, благодаря мотивированным членам персонала. Сегодня в нашей стране имеется 40 тыс. учителей, и здесь необходимо найти инструменты для того, чтобы каждый учитель оценил свою работу и имел мотивацию», - сказал Министр, подчеркнув, что итоги последних лет могут дать серьезные результаты, например: пример гимназии «Квант», когда, преподаватели, понимая, что качество начинается с общего образования, реализовали общеобразовательную программу, результаты которой очевидны. В этом контексте Мкртчян также привел пример центора креативных технологий «Тумо», где, по его словам, был сформирован инструмент 21-го века, аналог которого в мире сложно найти.
«С такими программами мы сегодня подошли к созданию электронного инкубатора. Необходимо создать соответствующие возможности, серьезный объем стартапов, и та атмосфера, которую мы имеем по направлению к действующим нескольким инкубаторам, надо включить в общеобразовательную сферу. Спасибо Dasaran за то, что с их принуждением были обучены наши учителя, которые смогут работать совершенно в новом поле. Это также является хорошим примером разностороннего сотручничества, поэтому государство обязано открыть дорогу, по возможности разрешить людям заняться свободной и творческой работой», - отметил глава образовательного и научного ведомства РА.
Глава делегации Европейского союза в Армении, посол Петр Свитальский в свою очередь поблагодарил за сотрудничество, подчеркнув, что оно в интересах реформ образовательной системы Армении. «Эта программа имеет важное значение для ЕС в двух направлениях: образовании и развитии. Молодежь играет важную роль в деле строительства будущего Армении. В этой стране много молодых талантливых людей и очень важно развитие их способностей именно внутри страны для того, чтобы они стали носителями развития перспективы Армении. Мы верим, что Армения вступает в эру революции образовательных реформ. Сегодня важно применение цифровых технологий и ИТ и многие образовательные учреждения меняют форму своего управления. ЕС поможет Армению преодолевать этап образовательных реформ и формирования новых моделей. Конечно, экономические вызовы осложняют реализацию дистанционных программ, но Армения может эти реформы продвинуть вперед, так как у армянского народа идея образования находится в глубине. Эта страна имеет хорошие образовательные традиции и талант нововведения», - сообщил Свитальский, заверив, что ЕС продолжит поддерживать образовательные реформы не только с помощью традиционных программ – Эразмус, программы в сфере профессионального образования и обучения (ПОО), но и внедрением электронных инструментов и новых инноваций, призванных способствовать развитию Армении.
Посол также выразил благодарность Министру за сотрудничество на высшем уровне с Правительством РА в образовательной и научной сферах.
Отметим, что диагностический инструмент «E-stat» был создан по инициативе образовательной программы Dasaran при поддержке Министерства образования и науки РА и Европейского союза в Армении.