Էլեկտրոնային կրթությունը դադարել է լրացուցիչ կրթություն դիտվել. Լ. Մկրտչյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում հրավիրվել է խորհրդակցություն՝ տեսադասերի արդյունավետության և թեմատիկ ուղղվածության վերաբերյալ: Քննարկման ընթացքում գյուղական դպրոցների և հեռավար կրթության զարգացման ՀՀ կառավարության հանձնարարականի կատարման շրջանակում ամփոփվել են կազմակերպված տեսադասերը, դրանց ընթացքում կիրառված մեթոդական մոտեցումներն ու հեռահաղորդակցման գործիքների արդյունավետությունը:
Խորհրդակցությունը վարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, մասնակցել են հանրակրթության ոլորտը համակարգող ԿԳ նախարարի տեղակալը Մ. Մկրտչյանը, ԿԳՆ հանրակրթության վարչության, Կրթության ազգային ինստիտուտի, Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի ղեկավարները, տեսադասեր կազմակերպած դպրոցների պատասխանատուները: Ներկայացնելով հանդիպման նպատակը՝ ԿԳ նախարարը նշել է, որ հանրապետության վարչապետի կողմից տրված հատուկ հանձնարականով վերջին մեկուկես ամսվա ընթացքում նախարարության կողմից կազմակերպվել են տեսադասեր, որոնք իրականացվել են Երևանի, մարզկենտրոնների և գյուղական դպրոցների մասնակցությամբ. «Մենք սկսել ենք հեռավար կրթության մեթոդաբանության փորձարկումը. յուրաքանչյուր շաբաթ տարբեր տեխնիկական մեթոդների օգտագործմամբ փորձել ենք ճշգրտել մեթոդաբանության ձևաչափերը՝ հասկանալու համար, թե ինչպես կարող ենք էլեկտրոնային կրթության տարրերը ներմուծել առարկայական կրթական ծրագրերի մեջ: Վաղուց արդեն էլեկտրոնային կրթությունը դադարել է լրացուցիչ կրթություն դիտվել, այն մեր օրերում դասավանդման մեթոդ է՝ շատ դինամիկ և արագ զարգացող: Այստեղ հավաքված են հեռավար ուսուցման կազմակերպման առաջավոր փորձ ունեցող լավագույն կրթական հաստատությունների տնօրենները և ես ակնկալում եմ կոնկրետ քայլեր և մասնագիտական հիմնավոր առաջարկություններ»,- դիմելով խորհրդակցության մասնակիցներին նշել է ԿԳ նախարարը՝ հավելելով, որ գալիք սեպտեմբերի 1-ից էլեկտրոնային կամ հեռավար կրթությունը պետք է դառնա դպրոցական կյանքի անբաժանելի բաղադրիչ և կիրառելի ուսուցման մեթոդ:
ԿԳ նախարարը նշել է, որ հիմնական խնդիրը դասավանդման մեջ ՏՀՏ գործիքների կիրառման տարածականության ապահովումն է, քանի որ հանրապետությունում գործող ավելի քան 1400 դպրոցները կրթության որակի և տեխնոլոգիական հագեցվածության առումով տարբեր մակարդակների վրա են գտնվում, հետևաբար առաջատար դպրոցներն իրենց վրա պետք է վերցնեն լոկոմոտիվի դերը: «Որպես առաջին քայլ պետք է ստեղծենք էլեկտրոնային հարթակ տարբեր առարկաների համար՝ օգտագործելով առաջատար դպրոցներում կուտակված ռեսուրսները: Երկրորդը՝ պետք է հասնենք այն նպատակին, որ բոլոր ուսուցիչները, լիարժեք կարողանալով օգտվել էլեկտրոնային այդ պաշարներից, կիրառեն դրանք դասավանդման պրոցեսում: Շատ կարևոր է. որ այս համակարգի ներդրումը արդյունավետության տեսանկյունից լինի չափելի, հետևաբար այդ նպատակով պետք է ամբողջությամբ վերանայել ուսուցիչների վերապատրաստման մեթոդաբանությունը և ծրագրերը»,- նշել է ԿԳ նախարարը:
Այդ համատեքստում կարևորվել է այն հանգանքը, որ Համաշխարհային բանկի կրթության ոլորտի վարկային ծրագրի շրջանակում իրականացվում է ուսուցիչների վերապատրաստման կարիքի գնահատում և այդ նպատակով հայտարարված մրցույթում արդեն ընտրվել է հաղթող միջազգային կազմակերպություն:
Խորհրդակցության ընթացքում ԿՏԱԿ տնօրեն Արտակ Պողոսյանը ներկայացրել է հանրակրթության դպրոցներում իրականացված էլեկտրոնային հագեցվածության գնահատման ուսումնասիրության արդյուքները, որոնք հրապարկվել են http://lib.armedu.am/category/191/date_created/desc
կայքում: Ըստ այդմ՝ Հայաստանի դպրոցներում այս պահին առկա է շուրջ 20 հազար միավոր համակարգիչ, որոնցից մոտ 20 տոկոսը բարոյապես հին են և չեն համապատասխանում այսօրվա տեխնոլոգիական պահանջներին: ԿՏԱԿ-ի կողմից կատարված ուսումնասիրությունների համաձայն՝ ուսուցիչների կողմից ՏՀՏ գործիքների կիրառման մոտիվացիան շատ ցածր է գնահատվում: Հեռահաղորդակցության մեթոդները դասերի ժամանակ ակտիվորեն կիրառում են ընդհանուր առմամբ 500-600 ուսուցիչ, չնայած որ գործում է «Պաշարների շտեմարան» կայքը, որը պարունակում է շուրջ 5600 էլեկտրոնային պաշար:
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել է «Այբ», ԵՊՀ-ին առընթեր Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզմաթ, «Քվանտ», «Ֆոտոն» /Գյումրի/, «Էվրիկա» /Վանաձոր/, Երևանի թիվ 198 ավագ դպրոցներում կիրառվող փորձը, մասնավորապես անդրադարձ է եղել ՏՀՏ ընկերությունների կողմից առաջարկվող մի քանի նոր գործիքների մեթոդական կիրառմանը: Մասնակիցներն արձանագրել են, որ ՏՀՏ գործիքները փոփոխվում են շատ արագ և հետևաբար դրանց անընդհատ կատարելագործումն ու համապատասխան մասնագետների վերապատրաստումը դառնում են ուսումնական գործընթացի պարտադիր բաղադրիչ: Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ հիմնական նպատակը մեկն է՝ ուսուցիչներին սովորեցնել, թե ինչպես կարող են ՏՀՏ գործիքի կիրառմամբ ուսումնական նյութ ստանալ: Հանձնարվել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը երկշաբաթյա ժամկետում կներկայցնի ՀՀ դպրոցներում մինչև սեպտեմբեր էլեկտրոնային կրթություն ներդնելու միջոցառումների ժամանակացույց:

Электронное образование прекратило рассматриваться как дополнительное образование. Л. Мкртчян
В Министерстве образования и науки РА состоялось совещание относительно эффективности и тематической направленности видеоуроков. В ходе дискуссии в рамках исполнения поручений Правительства РА дистанционного образовательного развития и сельских школ подведены итоги организованных видеоуроков, примененных за это время методические подходы и эффективность механизмов коммуникации.
Совещание вел Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, участвовали координирующий общеобразовательную сферу Заместитель министра образования и науки РА Манук Мкртчян, руководители Управления общего образования МОН РА, Национального института образования, Национального центра образовательных технологий, организирующих видеоуроки ответственные лица.
Представив цель встречи, глава образовательного и научного ведомства РА итметил, что по специальному поручению Премьер-министра республики в течение полтора месяца Министерством образования и науки были организованы видеоуроки, организованные с участием школ г. Еревана и обласных (марзовых) центров, а также сельских школ. «Мы начали эксперимент методологии дистанционного образования, каждую неделю с применением различных методов мы попытались прояснить форматы методологии для того, чтобы понять, как можно внедрить элементы электорнного образования в предметные образовательные программы. Давно уже как электорнное образование прекратило рассматриваться как дополнительное образование. Оно в наши дни есть метод преподавания, очень динамичный и быстро развивающийся. Здесь собраны директоры лучших образовательных учреждений, имеющих передовые навыки проведения дистанционного обучения, и я ожидаю конкретных шагов и обоснованных профессиональных предложений», - обратившись к участникам совещания, отметил Министр образования и науки РА, подчеркнув, что с предстоящего 1-го сентября электронное или дистанционное образование должно стать неотъемлемой частью школьной жизни и применимым методом обучения.
Министр образования и науки РА отметил, что основная проблема состоит в преподавании обеспечения пространственности применения механизмов ИКТ, так как действующие в республике свыше 4000 тыс. школ по качеству образования и технологической оснащенности находятся на разных уровнях, поэтому передовые школы должны взять на себя роль локомотива.
По словам Левона Мкртчяна, важно, чтобы внедрение данной системы было измеримым с точки зрения эффективности. «Следовательно, для этого нужно полностью пересмотреть методологии и программы переподготовки учителей», - заверил Министр.
В этом контексте было высоко оценено то, как в рамках кредитной программы образовательной сферы Всемирного Банка производится оценка нужд переподготовки учителей и с этой целью в объявленных конкурсах уже выбрана международная организация как победитель.
В ходе совещания Директор НЦОТ представил реализуемые в общеобразовательных школах РА результаты изучения оценки электронной оснащенности, опубликованные на сайте http://lib.armedu.am/category/191/date_created/desc. В соответствии с этим, в школах Армении в данный момент имеется около 20 тыс. компьютеров, из которых около 20% - старые, не соответствующие сегодняшним технологическим требованиям. В соответствии с проведенными исследованиями НЦОТ, мотивация использования учителями механизмов ИКТ оценивается весьма низкой. Методы текекоммуникации во время уроков активно используют в целом 500-600 учителей, несмотря на то, что действует сайт «Хранилище ресурсов», содержащий порядка 5600 электронных ресурсов.
В ходе совещания был представлен опыт использования ИКТ в школе «Айб», Ереванской школе №198, Физико-математической школе имени Арташеса Шагиняна при ЕГУ, гимназии «Квант», школах «Фотон» (Гюмри) и «Эврика» (Ванадзор). Было поручено создать рабочую группу, которая в течение двух недель представит расписание мероприятий внедрения электронного образования в школах РА до сентября т.г.