Լևոն Մկրտչյանը հանդիպել է Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարարին
Արևելյան գործընկերության 8-րդ ոչ պաշտոնական նախարարական երկխոսության հանդիպման շրջանակում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարար Լիլյա Գրինևիչին: Ողջունելով ուկրաինացի իր գործընկերոջը՝ ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը կարևորել է կրթության և գիտության ոլորտներում երկու երկրների միջև նախկինում եղած կապերի վերականգնմանն ու ամրանդմանն ուղղված ջանքերը՝ ընդգծելով, որ այդ նպատակին հասնելու համար մեծ հնարավորություններ են ընձեռում նաև «Հորիզոն-2020» ծրագրի շրջանակում իրականացվող համատեղ նախագծերը: Անդրադառնալով գիտության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ ներկայում առաջնային է ինժեներատեխնիկական և գիտական կլաստերների ստեղծումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԿԳ նախարարն առաջարկել է, օգտագործելով «Հորիզոն-2020» ծրագրի ընձեռած հնարավորությունները, գիտության տարբեր ուղղություններով մշակել միջպետական գիտական նախագծեր:
Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարարն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել կրթության և գիտության ոլորտում հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված հայկական կողմի պատրաստակամության համար՚ նշելով, որ «Հորիզոն-2020» ծրագրի շրջանակում իրենք արդեն բավականաչափ փորձառություն ունեն, մասնավորապես ծրագրի շրջանակում ավելի քան 60 նորարարական, հետազոտական և գիտական ծրագրեր են իրականացրել և պատրաստ են կիսել իրենց փորձը, որը կնպաստի գիտության տարբեր ուղղություններով հորիզոնական կապերի ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկու երկրներում իրականացվող կրթական բարեփոխումների գործընթացին: Ուկրաինացի նախարարը տեղեկացրել է, որ այժմ խորհրդարանական քննարկման է ներկայացվել հանրակրթության վերաբերյալ օրենքը, որով Ուկրաինան ևս նախատեսում է անցում կատարել 12-ամյա հանրակրթության մոդելին: Այս համատեքստում Ուկրաինային հետաքրքրել է Հայաստանի փորձը, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի հետ Հայաստանի համագործակցության ծրագրերի պատմությունը:
ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը պատրաստակամություն հայտնելով ուկրաինական կողմին տրամադրել ինչպես 12-ամյա կրթության անցման, այնպես էլ ՀԲ-ի հետ հանրակրթության և բուհական համակարգի բարեփոխումների փորձը՚ առաջարկել է կրթության և գիտության ոլորտում համատեղ ծրագրերի, գիտական աշխատանքների և այլնի նպատակով առաջիկայում մտադրությունների հուշագիր ստորագրել: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԿԳ նախարարը ներկայացրել է նաև Հայաստանում ընթացող բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումները:

Левон Мкртчян встретился с Министром образования и науки Украины
В рамках 8-ой встречи министерского неформального диалога Восточного партнерства Министр образования и науки РА Левон Мкртчян принял Министра образования и науки Украины Лилию Гриневич. Поприветствовав свою украинскую коллегу, Левон Мкртчян придал важность усилиям, направленным на реабилитацию и укрепление прежде существующих двухсторонних связей в образовательной и научной сферах, подчеркнув, что для достижения этой цели большие возможности приобретают совместные проекты, реализуемые в рамках программы «Горизонт-2020».
Обращая внимание на реализуемые в научной сфере реформы, Левон Мкртчян отметил, что в настоящее время приоритетное значение имеет создание инженерно-технических и научных кластеров. В этом контексте Министр образования и науки РА предложил, используя предоставленные программой «Горизонт-2020» возможности, разрабатывать межгосударственные научные проекты по разным направлениям науки.
Министр образования и науки Украины в свою очередь выразила благодарность за готовность армянской стороны, направленная на развитие отношений в образовательной и научной сферах, отметив, что в рамках программы «Горизонт-2020» они имеют довольно большой опыт, в частности, в рамках данной программы реализовали более 60 инновационных, исследовательских и научных программ и готовы делиться своим опытом, что поспособствует укреплению горизонтальных связей разных направлений науки.
В ходе встречи стороны коснулись процесса реализуемых образовательных реформ. Украинский Министр проинформировала, что в настоящее время на парламентское рассмотрение представлен закон об общем образовании, в соответствии с которым Украина предусматривает переход к 12-летней общеобразовательной модели. В этом контексте для Украины имеется большой интерес в армянском опыте, а также истории программ сотрудничества Армении с Всемирным Банком.
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, выразив готовность предоставить украинской стороне опыт реформ, связанный с переходом к 12-летней общеобразовательной системе, сотрудничеством с Всемирным Банком и вузовской системой, с целью совместных программ, научных работ в образовательной и научной сферах предложил в ближайшем будущем подписать меморандум о намерениях.
В ходе встречи Министр образования и науки РА также представил проводящиеся реформы в сфере высшего образования.