Տեսադաս՝ Երևան-Գյումրի-Վանաձոր
ՀՀ կառավարության գյուղական դպրոցների և հեռավար կրթության զարգացման հանձնարարականի կատարման շրջանակում` հերթական հեռավար դասը կազմակերպվել է Վանաձորի «Էվրիկա», Գյումրու «Ֆոտոն», Երևանի «Քվանտ» և «ԵՊՀ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ» դպրոցների միջև՝ «Ֆիզիկա» առարկայից:
Դասը վարել է «Էվրիկա» դպրոցի տնօրեն Արմեն Ծատուրյանը, որպես առաջադրանք ընտրվել է «Ֆիզիկայի» միջազգային օլիմպիադայի խնդիրներից մեկը: Դասը վարողը տեսադասին մասնակից օլիմպիական խմբակների աշակերտներին ներկայացրել է խնդրի պահանջը, որից հետո մասնակից դպրոցների աշակարտները նախ քննարկել, ապա ներկայացրել են իրենց կողմից առաջարկվող լուծումների տարբերակները: Ամփոփելով դասը՝ աշակերտները քննարկել են խնդրի լուծման ճիշտ տարբերակը, լուծման ընդունելի եղանակները: Մասնակից դպրոցների օլիմպիական խմբակների ղեկավարները ընդգծել են, որ տեսադասն արդյունավետ մեթոդ է հատկապես բարդ խնդիրների լուծումների քննարկման ժամանակ:
Նշենք, որ տեսադասը կազակերպվել է ՀՀ ԿԳՆ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի Հայաստանի կրթական ցանցի /ՀԿՑ/ միջոցով: Տեսադասին ներկա են գտնվել ՀՀ ԿԳՆ հանրակրթության վարչության նախադպրոցական և միջնակարգ կրթության բաժնի պետ Սուսաննա Ազատյանը և ԿՏԱԿ-ի տնօրեն Արտակ Պողոսյանը:
Նշենք, որ ի կատարումն ՀՀ կառավարության հանձնարարականի՝ կազմակերպվել են հետևյալ տեսադասերը՝
•21.10.2016թ.- «Այբ» դպրոցում՝ Կապանի տարածաշրջանի Լեռնաձոր գյուղի, Սևանի թիվ 1 և Իջևանի թիվ 5 դպրոցների հետ,
•27.10.2016թ.- Երևանի թիվ 198 ավագ դպրոցում՝ ՀՀ Արարատի մարզի Սուրենավանի միջնակարգ դպրոցի հետ,
•28.10.2016թ.- ԵՊՀ-ին առընթեր Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցում՝ ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Մալիշկայի թիվ 1, Հերհերի և Արենիի միջնակարգ դպրոցների հետ,
•28.10.2016թ.- Վանաձորի Րաֆֆու անվան թիվ 19 հիմնական դպրոցում՝ Փամբակի հիմնական դպրոցի հետ:
•11.11.2016թ.- Երևանի թիվ 198 ավագ դպրոցում՝ ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդավան, ՀՀ Սյունիքի մարզի Շաքի և ՀՀ Լոռու մարզի Լեռնապար ու Արցախի Մատաղիս գյուղերի միջնակարգ դպրոցների հետ:
Առաջիկայում նախատեսված է մասնագիտական քննարկում՝ տեսադասերի արդյունավետության և թեմատիկ ուղղվածության վերաբերյալ, որին կմասնակցեն ոլորտի մասնագետները:

Телеурок – Ереван-Гюмри-Ванадзор
В рамках исполнения поручений Правительства РА по развитию дистанционного образования и сельских школ – очередной дистанционный урок был проведен по предмету «Физика» между школами «Эврика» г.Ванадзора, «Фотон» г.Гюмри, «Квант» г.Еревана и Физико-математической школой имени Арташеса Шагинянапри ЕГУ.
Урок провел директор школы «Эврика» Армен Цатурян. В качестве задания была принята одна из задач Международной Олимпиады по «Физике». Проводящий урок представил участвующим в олимпийских группах ученикам требование задания, после чего ученики участвующих школ прежде всего обсудили, потом представили предлагаемые с их стороны варианты решения.
Подводя итоги, ученики обсудили правильные варианты решения задач, приемлемые способы их решения. Руководители олимпийских групп участвующих школ подчеркнули, что телеурок является эффективным методом особенно во время дискуссий по решению сложных задач.
Отметим, что телеурок был проведен с помощью Образовательной сети Армении (ОСА) Национального центра образовательных технологий. На телеуроке приняли участие Начальник отдела дошкольного и среднего образования МОН РА Сусанна Азатян и Директор НЦОТ Артак Погосян.
Отметим, что во исполнение поручения Правительства РА были организованы следующие телеуроки:
- 21.10.2016թ - в центре «Айб» - между школой села Лернадзор Капанского района, Севанской школой №1 и Иджеванской школой №5.
- 28.10.2016 – в Физико-математической школе имени Арташеса Шагинянапри ЕГУ – между школой села Малышка №1 Вайоцдзорского марза, средними школами сел Гергер и Арени .
- 28.10.2016թ – в Ванадзорской основной школе №19 имени Раффи – с основной школой села Памбак.
- 28.10.2016թ – в Ереванской старшей школе №198 - между школой села Бердаван Тавушского марза, школой села Шаки Сюникского марза, школой села Лернапар Лорийского марза и школой села Матагис Арцаха. В ближайшее время планируется проведение профессиональных дискуссий относительно тематических направлений и эффективности телеуроков, на которых будут участвовать специалисты данной сферы.