Նախարար Լևոն Մկրտչյանը հանդիպել է ուսանողական կառույցների ներկայացուցիչների հետ
Երիտասարդական տոների շրջանակում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամում հանդիպում է ունեցել ուսանողական կառույցների ներկայացուցիչների հետ։ Նախարարը և ՀԵՀ հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանն ուսանողների հետ քննարկել են կրթությանը, գիտությանը և երիտասարդությանն առնչվող հարցեր։ Լևոն Մկրտչյանը, խոսելով Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կազմավորման մասին, նշել է, որ ժամանակին հենց ուսանողների հետ քննարկումների արդյունքում է ձևավորվել կարծիք, որ անհրաժեշտ է ստեղծել հիմնադրամ, որը կարտահայտի ուսանողության շահերը։ «Յուրաքանչյուր երկրի ապագան երիտասարդ սերնդի ձեռքում է, և կարող եմ ձեզ վստահեցնել, որ մեր ուսանողությունը շատ բարձր որակական հատկանիշներ ունի: Սա այն ուժեղ և ինքնավստահ երիտասարդ սերունդն է, որը վստահաբար իր ձեռքն է վերցնելու երկրի կառավարման ղեկը՚ կառուցելով ավելի անկախ և ուժեղ երկիր: Այսօր Երիտասարդական հիմնադրամի միջոցով իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր, այդ թվում՚ վարձավճարներից առաջացած գումարներով նույն երիտասարդների սոցիալական կարիքներին տրմադրվող օգնությունը: Կատարված աշխատանքները բավականին շոշափելի են, սակայն, չի կարելի ասել, որ ուսանողների սոցիալական հարցերն ամբողջովին լուծված են: Հանրակացարանների, ուսանողների որակյալ կեցության, շրջանավարտների աշխատանքի պայմանների ապահովման հարցերը կրթական ծրագրի բաղադրիչի մաս են: Առկա է նաև աշխատաշուկա-ուսանող կապի խնդիրը՚ հատկապես մագիստրոսական ձևաչափով: Որակյալ կրթության ապահովման տեսանկյունից այսօր բարձրագույն կրթութան ոլորտում ունենք մրցակցություն՚ միջազգային բուհերի ներկայություն՚ մեր ավանդական համալսարանների կողքին: Բացի այդ, ներկայումս ՀՀ բուհերի մի մասը միջազգային հավատարմագրման գործընթացի մեջ է: Հույս ունենք, այս ամենն ավելի կբարձրացնի մեր համալսարանների մակարդակը. այս առումով ունենք մեծ անելիքներ՚ համալսարանական համակարգի խոշորացում, մասնագիտական ցանկի հստակեցում, երկրի անելիքներին և մարտահրավերներին համարժեք նոր որակյալ մասնագիտությունների ներդնում»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանը՚ ընդգծելով, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը ներկայացնում է ամենածանրաբեռնված աշխատանք ունեցող հատվածը։ «Հայաստանում ուսանողների, ուսուցիչների, կրթության մեջ ներառված դասախոսական կազմի թիվն անցնում է 500 հազարը։ Մենք սոցիալապես ակտիվ հատվածի կառավարումն ենք իրականացնում, որից կախված է մեր ապագան: Հայաստանն այլ ճանապարհ չունի, քան օգտագործել իր քաղաքացիների հնարավորությունները: Այդ ճանապարհը բավականին դժվար ու երկարատև է։ Աշխարհը շատ արագ է զարգանում, մրցակցային պայմանները խստանում են, և համակարգերը սկսում են պայքարել ավելի շատ որակի առումով»,-նշել է նախարարը։
ՀԵՀ հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող Կարեն Ավագյանն իր հերթին ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում բավականին շատ խնդիրներ են լուծվել ուսանողների և երիտասարդների համար։ «Եթե նախկինում ուսման վարձի փոխհատուցման մասին խոսելը երազանքների ոլորտից էր, ապա վերջին 5 տարիների ընթացքում միայն Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կողմից փոխհատուցվել է ավելի քան 5000 ուսանողի ուսման վարձ։ Մեծաթիվ երիտասարդ մասնագետների ընտանիքներ կառավարության ծրագրերի շնորհիվ ապահովվել են բնակարանով։ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի միջոցով իրականացվում են երիտասարդ գիտնականներին ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր։ Հատկացվում են ուսանողական վարկեր։ Շատ խնդիրներ, որ ժամանակին անլուծելի էին թվում, իրենց լուծումները գտել են»,- նշել է նա:
Հանդիպման ավարտին մի շարք երիտասարդներ ՀՀ ԿԳՆ կողմից արժանացել են պարգևների։ Մասնավորապես, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության «Ոսկե հուշամեդալով» են պարգևատրվել Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Արուսյակ Պողոսյանը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահ Սերգեյ Խառատյանը։ Պատվոգրերով և շնորհակալագրերով են պարգևատրվել նաև երիտասարդական և ուսանողական կառույցների ներկայացուցիչներ։

Министр Левон Мкртчян встретился с представителями студенческих организаций
В рамках молодежных праздников Министр образования и науки РА Левон Мкртчян сегодня в Молодежном фонде Армении (МФА) имел встречу с представителями молодежных организаций. Министр и координатор Совета попечителей МФА Карен Авагян со студентами обсудили вопросы, касающиеся образования, науки и молодежи.
Левон Мкртчян, говоря о формировании Молодежного фонда Армении, отметил, что в свое время именно в результате дискуссий со студентами сформировалось мнение, что необходимо создать фонд, который должен был представлять интересы молодежи. «Будущее каждой страны находится в руках молодого поколения, и я могу вас заверить, что наше студенчество имеет очень высокие качественные свойства. Это то сильное и уверенное в себе молодое поколение, которое с уверенностью возьмет в свои руки руль управления страной, создавая тем самым свободную и сильную страну. Сегодня с помощью Молодежного фонда Армении реализуется множество программ, в том числе и предоставляемой помощи для социальных нужд той же молодежи, образуемой в результате полученных от арендования денег. А сделанные работы довольно ощутимы, однако, нельзя сказать, что социальные вопросы студентов полностью решены», - сказал Министр, добавив, что важной остается проблема связки студент-рабочий рынок, особенно в виде магистрского формата.
По словам главы образовательного и научного ведомства РА, с точки зрения обеспечения качественного образования сегодня в высшей образовательной сфере имеется конкуренция – наличие международных вузов среди наших традиционных вузов. «Кроме того, в настоящее время часть вузов РА находятся в процессе международного лицензирования. Надеемся, что все это еще более повысит уровень университетов: в этом плане, мы имеем много работ: укрупнение университетской системы, уточнение списка профессий, внедрение новых качественных специальностей в эквиваленте с вызовами и будущими работами», - заявил Левон Мкртчян, подчеркнув, что в Армении сегодня общее количество студентов, учителей, вовлеченного в образовании преподавательского состава превышают 500 тыс. «Мы осуществлаем управление социально активной части, от которой зависит наше будущее. Армения иного пути не имеет, чем использовать возможности своих граждан. Этот путь довольно сложный и долгосрочный. Мир развивается довольно быстро, условия конкуренции усложняются, а системы начинают бороться больше в плане качества», - заверил Министр.
Координатор Совета попечителей МФА Карен Авагян в свою очередь отметил, что за последние годы было решено много проблем для молодых и студентов. В частности, по его словам, Молодежным фондом Армении погашены платы за обучение за полугодие 5000 студентов. В то же время множество семей молодых специалистов с помощью программ Правительства обеспечено квартирами. В конце встречи ряд представителей молодежи был удостоен наград со стороны Министерства образования и науки РА.