Հավաստագրեր` «Հեռավար ուսուցում կազմակերպելու հմտություններ» դասընթացի մասնակիցներին
«Հեռավար ուսուցում» համակարգում ավարտվել է տարբեր առարկաների ուսուցիչների համար կազմակերպված «Հեռավար ուսուցում կազմակերպելու հմտություններ» թեմայով չորրորդ դասընթացը, որի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են հեռավար դասընթաց ստեղծելու գործիքներին, տիրապետել eXe ծրագրի և Moodle համակարգի օգտագործման հմտություններին, ստեղծել էլեկտրոնային ուսումնական նյութեր և հեռավար ուսուցման դասընթացների նախագծեր: Դասընթացին ակտիվ ու արդյունավետ մասնակցություն ցուցաբերած և հեռավար դասընթացներ մշակած տարբեր մարզերի 34 ուսուցիչ այսօր արժանացել են Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի հավաստագրերի: Ուսուցիչներին շնորհավորել և նրանց հավաստագրեր են հանձնել ՀՀ ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը և ԿՏԱԿ-ի տնօրեն Արտակ Պողոսյանը: «ՀՀ կառավարության 2017 թվականի ծրագրում կարևոր տեղ է հատկացված հեռավար դասընթացների անցկացմանը՝ հատկապես գյուղական դպրոցների սովորողների գիտելիքների որակի ապահովման հետ կապված: Ուրախալի է վերապատրաստված ուսուցիչների ցուցաբերած ակտիվությունը, որի շնորհիվ 2017 թվականին արդեն պատրաստ կլինենք լուծել շատ խնդիրներ՝ կապված ինչպես այն դպրոցների հետ, որտեղ ունենք համապատասխան ուսուցիչներ, այնպես էլ այն ուսհաստատությունների, որտեղ առկա են ոչ մասնագետ և նոր տեխնոլոգիաների օգտագործման հմտության պակաս ունեցող ուսուցիչներ: Հետևաբար, այս դասընթացները վերջիններիս առավել կխրախուսեն և կոգևորեն»,-նշել է Նարինե Հովհաննիսյանը:
ԿՏԱԿ-ի տնօրեն Արտակ Պողոսյանը ներկայացրել է դպրոցների էլեկտրոնային անձնագրերի քարտեզի նորաստեղծ կայքը` map.schoolnet.am: «Ցանկացած մարդ, ով հետաքրքրված է հանրակրթության ոլորտի հարցերով, կարող է մուտք գործել այս կայք և գտնել իրեն հետաքրքրող ողջ տեղեկատվությունը: Կայքում առկա են ՀՀ բոլոր դպրոցները. հետագայում նպատակ կա ավելացնել նաև Արցախի ուսհաստատությունները: Կայքում բոլոր դպրոցները դասակարգված են ըստ մարզերի, պետական և ոչ պետական դպրոցների, կրթության մակարդակների և նույնիսկ հնարավորություն կա փնտրել կոնկրետ դպրոց: Մուտք գործելով այդ կոնկրետ դպրոց՝ բացվում է դրա փոքր անձնագիրը՝ աշակերտների, ուսուցիչների թիվ, սեռ, վերապատրաստաված ուսուցիչներ և այլն»,-նշել է Արտակ Պողոսյանը՝ տեղեկացնելով, որ հանրակրթության ոլորտի ողջ վիճակագրությունը՝ ըստ մարզերի, գյուղական և քաղաքային համայնքների, տեղադրված է stat.armedu.am կայքում: «Մոտ ապագայում նախատեսվում է իրականացնել մի քանի այլ ծրագրեր՝ ուղղված ՏՀՏ կիրառմանը դպրոցներում: Մասնավորապես, eTwinning ծրագրի շնորհիվ հանրապետության բոլոր դպրոցներին այս տարվանից հնարավորություն կտրվի օգտվել ԵՄ-ի տրամադրած հսկայական էլեկտրոնային ռեսուրսներից՝ ուսումնական գործընթացն ավելի արդյունավետ և ինտերակտիվ կազմակերպելու համար»,-նշել է ԿՏԱԿ-ի տնօրենը՝ անդրադառնալով նաև «Հեռավար ուսուցում կազմակերպելու հմտություններ» թեմայով դասընթացին: «Սա ԿՏԱԿ-ի կազմակերպած թվով 9-րդ վերապատրաստումն է, այս տարի արդեն՝ 4-րդը: Այս տարիների ընթացքում մեր ակտիվ ուսուցիչները պարբերաբար արժանացել են հավաստագրերի: Քանի որ ներկայումս առավել մեծ ուշադրություն է դարձվում հեռավար կրթության կազմակերպմանը, որոշեցինք այս անգամ ավելի հնչեղ դարձնել ուսուցիչների փորձը և նրանց հաջողություները: Առհասարակ, հեռավար դասընթաց վարելու հմտություն պետք է ունենա ցանկացած ուսուցիչ՝ անկախ նրանից՝ որտեղ է աշխատում: Բացի այդ, մենք հնարավորություն ենք տալիս միաժամանակ ստեղծել հեռավար դասընթաց, որը կարող է հետագայում օգտագործել մեկ այլ ուսուցիչ: Այսինքն՝ երկու կարևոր հարց է լուծվում միաժամանակ՝ վերապատրաստում ենք ուսուցիչներ և ստեղծում հայալեզու էլեկտրոնային ռեսուրսներ»,-ընդգծել է Արտակ Պողոսյանը:
Նշենք, որ Հայաստանի կրթական ցանցի (ՀԿՑ) կենտրոնական հանգույցում 2011թ. հունվարից գործում է «Հեռավար ուսուցում» հայալեզու համակարգը (http://learning.armedu.am/), որը «Հայկական կրթական միջավայրի» ենթակայքերից մեկն է և ստեղծվել է 2010 թվականին՝ Moodle համագործակցային ուսուցման համացանցային ազատ միջավայրի հիման վրա Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնում: Հեռավար ուսուցման համակարգը հնարավորություն է ընձեռում ՏՀՏ կիրառմամբ իրականացնել կրթական գործընթացներ (լրացուցիչ կամ շարունակական, վերապատրաստում կամ վերաորակավորում)` բոլոր մասնակիցներին տրամադրելով հավասար պայմաններ, քանի որ սովորողներն իրենք են հարմարեցնում ուսուցման գործընթացն իրենց պահանջներին ու հնարավորություններին (աշխատատեղ, ժամանակացույց և այլն)։ Համակարգի շահագործման ընթացքում ԿՏԱԿ-ը հեռավար ուսուցման հնարավորություններին ծանոթանալու և այն իրենց կրթական նպատակներին արդյունավետ ծառայեցնելու նպատակով պարբերաբար մարզերի ինֆորմատիկայի ուսուցիչների և դպրոցական ցանցերը սպասարկող մասնագետների համար կազմակերպել է մասնագիտական որակավորման hեռավար դասընթացներ՝ «Դպրոցի տեղային ցանցի շահագործման հմտությունների ուսուցում» թեմայով (2 դասընթաց՝ 80 մասնակից), իսկ տարբեր ուսումնական առարկաները դասավանդողների համար՝ «Հեռավար ուսուցում կազմակերպելու հմտություններ» թեմայով (9 դասընթաց՝ 320 մասնակից): Այս դասընթացների շնորհիվ հեռավար ուսուցման հմտություններին տիրապետող մասնագետները մշակել, համակարգում տեղադրել և անցկացրել են տարբեր ուսումնական առարկաների հեռավար դասընթացներ՝ գործընկերների, ուսանողների և աշակերտների համար: «Հեռավար ուսուցում» համակարգում ընդհանուր առմամբ (2011-2016թթ) կազմակերպվել է 136 դասընթաց, գրանցված է 1227 մասնակից:

Сертификаты - участникам курса обучения «Навыки организации дистанционного обучения»
Завершился четвертый курс обучения на тему «Навыки организации дистанционного обучения», организвованный для учителей разных предметов в системе «Дистанционное обучение», в ходе которого участники ознакомились с механизмами создания дистанционного курса обучения, владения программой eXe, применения навыков системы Moodle, создания электронных учебных материалов и проектов курсов дистанционного обучения. Разработавшие дистанционные курсы обучения и принимавшие активное участие на курсах 34 учителя разных марзов сегодня были удостоены сертификатов Национального центра образовательных технологий.
Учителей поздравили и вручили сертификаты Начальник общеобразовательного управления Министерства образования и науки РА Нарине Ованнисян и Директор Национального центра образовательных технологий Артак Погосян. «В программе Правительства РА 2017 года уделено важное место проведению дистанционных курсов обучения, особенно связанные с обеспечением качества знаний студентов сельских школ. Радует активность переподготовленных учителей, благодаря которым в 2017 году мы уже будем готовы решать много задач, связанных как с теми школами, где имеем соответствующие учителя, так и с теми учебными учреждениями, где имеются учителя не профессионалы и учителя, нуждающиеся в навыках применения новых технологий. Поэтому, эти курсы обучения наиболее активнее будут способствовать и воодушевлять последних», - сказала Нарине Ованнисян.
Директор НЦОТ Артак Погосян представил новосозданный сайт с картой электронных паспортов школ. «Каждый, кто заинтересован в общеобразовательных вопросах, может зайти на этот сайт и найти интересующуюся ему информацию. На сайте имеются все школы РА: в дальнейшем имеется цель дополнить состав с учебными заведениями Арцаха. На сайте все школы классифицированы по марзам, государственным и негосударственным школам, уровням образования и даже есть возможность искать конкретную школу. Заходя в конкретную школу, открывается ее маленький паспорт: количество учеников, учителей, пол, переподготовленные учителя и т.д.», - сказал Артак Погосян, проинформировав о том, что вся статистика общеобразовательной сферы (по марзам, сельским и городским общинам и т.д.) размещены на сайте stat.armedu.am. «В ближайшее время планируется реализовать несколько иных программ, направленных на применение ИКТ в школах. В частности, с помощью программы eTwinning с этого года всем школам республики будет дана возможность воспользоваться предоставленными ЕС огромными электронными ресурсами для наиболее эффективно и интерактивно организации учебного процесса», - отметил Директор НЦОТ, обратив внимание также на курс обучения «Навыки организации дистанционного обучения». «Это по числу 9-ая переподготовка, в этом году – 4-ая. За эти годы наши активные учителя периодически были удостоены сертификатов. Так как в настоящее время наибольшее время оказывается на организации дистанционного образования, мы решили в этот раз более озвучно сделать опыт учителей и их успехи. Вообще, дистанционное обучение водительского мастерства должен владеть любой учитель, невзирая на то, где он работает. Помимо того, мы предоставляем возможность одновременно создать дистанционный курс обучения, который в дальнейшем может использовать другой учитель. То есть, одновременно решаются две важные задачи: переподготавливаем учителей и создаем армяноязычные электронные ресурсы», - подчеркнул Артак Погосян.
Отметим, что в Образовательной сети Армении (ОСА, ՀԿՑ) с января 2011 года действует армяноязычная система «Дистанционное обучение» (http://learning.armedu.am/), которая является одним из подсайтов «Армянская образовательная среда», созданная еще в 2010 году в НЦОТ на базе свободной Интернет-среды сотруднического обучения Moodle.