ՀՀ ԿԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Չինաստան
Կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցության զարգացման նպատակով նոյեմբերի 12-ից 15-ը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կրթության նախարարության հրավերով ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի գլխավորած պատվիրակությունը կգտնվի Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում:
Պատվիրակության կազմում են` Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը և Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը:
Նախատեսված են հանդիպումներ ՉԺՀ կրթության նախարարության, կրթության և գիտության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: Այցի ընթացքում կքննարկվեն երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման, երկկողմանի կապերի ամրապնդման հարցեր: Մասնավորապես, նախատեսված են երկու երկրների բուհերում միջպետական համաձայնագրի շրջանակում ուսանողների փոխանակման ծրագրի, ինչպես նաև միջբուհական նոր կապերի ստեղծման հնարավորության վերաբերյալ քննարկումներ: Բացի այդ, տեղի կունենան բանակցություններ` Պեկինի համալսարաններից մեկում հայերենի՝ որպես առանձին մասնագիտության ուսուցման կազմակերպման վերաբերյալ:

Делегация во главе с Министром отбыла в Китай
С целью развития сотрудничества в образовательной и научной сферах с 12 по 15 ноября по приглашению Министерства образования Китайской Народной Республики делегация во главе с Министром образования и науки РА будет находиться в Китайской Народной Республике.
В состав делегации вошли Председатель Государственного комитета по науке Самвел Арутюнян и Ректор Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна Рубен Мирзаханян. Запланированы встречи с представителями Министерства образования КНР, образовательной и научной сфер.
В ходе визита будут обсуждаться вопросы укрепления двухсторонних отношений, расширения сотрудничества между двумя странами. В частности, запланированы дискуссии относительно возможностей создания новых межвузовских связей, в рамках программы обмена студентов межгосударственного сотрудничества в вузах двух страх. Кроме этого, состоятся переговоры относительно ведения арменоведения как отдельной специальности в учебный процесс одного из пекинских университетов.