Տեսադաս՝ Հայաստանի և Արցախի դպրոցների մասնակցությամբ
Գյուղական դպրոցների զարգացման ծրագրի շրջանակում այսօր Երևանի թիվ 198 ավագ դպրոցում կազմակերպվել է հերթական հեռավար դասը՝ Տավուշի մարզի Բերդավան, Սյունիքի մարզի Շաքի, Լոռու մարզի Լեռնապար և Լեռնային Ղարաբաղի Մատաղիս գյուղերի միջնակարգ դպրոցների հետ:
Դասը վարել է 198 ավագ դպրոցի «Հասարակագիտություն» առարկայի ուսուցչուհի Լիլիթ Գրիգորյանը, տեղերում աշխատել են գյուղական դպրոցների ուսուցիչները, թեման վերաբերել է ՄԱԿ-կ կողմից հռչակված 17 առաջնահերթություններին և կրել է «Մոլորակի ամենամեծ դասը» անվանումը: Դասն անցկացվել է խմբային առաջադրանքների և քննարկումների մեթոդով. դասարաններից յուրաքանչյուրը տեսակապով ներկայացրել է առաջադրված հարցերի վերաբերյալ սեփական մոտեցումները, որից հետո թեման ամփոփվել է քննարկմամբ: Տեսադասի տեխնիկական մասն ապահովվել է Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնը / ԿՏԱԿ/: Տեսադասին փորձի փոխանակման նպատակով հրավիրվել է նաև Երևանի թիվ 186 հիմնական դպրոցի «Հասարակագիտություն» առարկայի ուսուցչուհին: Երևանի թիվ 198 ավագ դպրոցի տնօրեն Արտաշես Թորոսյանի գնահատմամբ՝ տեսադասերն աշակերտների շրջանում ոգևորությամբ են ընդունվում, ինքը իբրև տնօրեն կարողանում է իր աշխատասենյակից հետևել բոլոր դասերին. «Մենք հանրապետության մի քանի դպրոցների նույն դասարանի աշակերտներին դարձրել ենք քննարկող խումբ, ովքեր իրար տեսնում են՝ միաժամանակ նախապատրաստվելով առաջադրված հարցերի պատասխաններին: Դասավանդման այս եղանակը հետագայում կարող է կազմակերպվել նաև դպրոցի ներսում: Սա շատ արդյունավետ մեթոդ է նաև մասնագետ-ուսուցիչների համար՝ փորձի փոխանակման առումով: Օրինակ, եթե մաթեմատիկայի փորձառու մասնագետները ներկայացնեն խնդիրների լուծման իրենց կողմից կիրառվող եղանակները»,- նշել է Ա. Թորոսյանը:
ԿՏԱԿ-ի տնօրեն Արտակ Պողոսյանի խոսքով՝ ի կատարումն ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի, ամեն շաբաթ մարզային փոքր դպրոցների հետ հեռահաղորդակցային կապ է ապահովվում մարզային դպրոցների հետ. «Նախորդ շաբաթների ընթացքում կազմակերպված դասերը կոնկրետ առարկայի ծրագրային որոշակի նյութեր են եղել: Այս անգամ մենք որոշեցինք գնալ մի քիչ այլ ճանապարհով և ընտրեցինք խմբային քննարկման ձևաչափը, որպեսզի դասն ավելի ինտերակտիվ լինի, որպեսզի չստացվի որ Երևանից որևէ ուսուցիչ գրատախտակի մոտ ինչ-որ դաս է ներկայացնում, իսկ մյուսները պասիվ վիճակում լսում են: Մենք կարծում ենք, որ տեսադասերի ժամանակ բարձր մասնակցության ապահովումը պետք է խրախուսելի լինի»,- նշել է Ա. Պողոսյանը՝ հավելելով, որ ինտերնետային կապով ապահովված են ՀՀ բոլոր դպրոցները, սակայն տեսադասերի ապահովման համար որոշ թվով դպրոցներ պետք է նաև տեխնիկական սարքավորումներ ունենան: Առաջիկայում նախատեսվում է քննարկում կազմակերպել տեսադասերի արդյունավետության, թեմաների, ձևաչափերի և մեթոդների ընտրության վերաբերյալ: Առաջիկա տեսադասը կկազմակերպվի Վանաձորի Էվրիկա, Գյումրու Ֆոտոն, Երևանի Քվանտ և ԵՊՀ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցների օլիմպիական խմբակների հետ՝ քննարկելու օլիմպիական որևէ խնդրի լուծում:

Телеурок с участием школ Армении и Арцаха
В рамках программы развития сельских школ сегодня в Ереванской старшей школе N 198 был проведен очередной дистанционный урок между средними школами села Бердаван Тавушского марза, села Шаки Сюникского марза, села Лернапар Лорийского марза и села Матагис Нагорно-Карабахской Республики. Урок провела учительница предмета «Обществознание» старшей школы N 198 Лилит Григорян. На местах работали учители сельских школ. Тема относилась к объявленным ООН 17 приоритетностям и имело название «Самый большй класс в мире».
Урок проводился по методу командных задач и дискуссий, каждый из классов с помощью телесвязи представил собственные подходы относительно заданных вопросов, после чего тема была резюмирована дискуссиями. Техническая часть телеурока была обеспечена Национальным центром образовательных технологий (НЦОТ). С целью обмена опытом на телеурок была приглашена учительница предмета «Обществознание» Ереванской основной школы N 186. По оценке директора Ереванской старшей школы N198 Арташеса Торосяна, телеуроки среди учеников принимаются с энтузиазмом, и что он как директор может из своего кабинета последить за всеми уроками. «Учеников тех же классов ряда школ республики мы превратили в дискуссионную группу, где все видят друг друга, одновременно подготавливаясь к заданным вопросам. Данный способ в дальнейшем может быть организован также внутри школы. Это весьма продуктивный метод также для специалистов-учителей с точки зрения обмена опытом. Например, если опытные специалисты математики представят применяемые им способы решения задач», - отметил А. Торосян.
По словам директора НЦОТ Артака Погосяня, в соответствии с выполнением поручения Премьер-министра РА, каждую неделю поддерживается телекоммуникационная связь между марзовыми маленькими школами и марзовыми школами. «В течение прошедших недель организационные уроки были определенными программными материалами конкретных предметов. В этот раз мы решили пойти по немного иному пути и выбрали формат групповой дискуссии для того, чтобы урок проходил намного интерактивнее, и чтоб не получилось так, чтобы какой-нибудь учитель из Еревана у доски представляет урок, а остальные находятся в пассивном состоянии и слушают. Мы считаем, что во время телеуроков обеспечение высшего участия должно быть поощрительно», - отметил А. Погосян, добавив, что Интернет-свясью обеспечены все школы РА, однако для обеспечения телеуроками некоторые школы должны иметь также технические оборудования. В недалеком будущем планируется организовать дискуссии по телеурокам относительно выбора их методов и форматов, а также тем и эффективности. Предстоящий телеурок будет организован в целях дискуссий по решению какой-нибудь олимпийской задачи между олимпийскими группами ереванской физико-математической специальной школы им. А. Шагиняна, Ереванской гимназии «Квант», гюмрийской гимназии «Фотон» и Ванадзорской спецшколы «Эврика».