Ցուցահանդես` Սանահինի համալսարանի 1050-ամյակին
Հյուսիսային համալսարանում այսօր բացվել է «Թումանյանական աշխարհի բնանկարներ» ցուցահանդեսը, որը նվիրված էր Սանահինի համալսարանի 1050-ամյակին: Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, կրթության և մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հյուսիսային համալսարանին` նման միջոցառում կազմակերպելու համար: «Սանահինի նման հզոր կրթօջախն այսօր տոնում է իր 1050-ամյակը: Սանահինը, Գլաձորը, Տաթևը, մեր միջնադարյան համալսարանների ցանցը վկայությունն են այն փաստի, որ մեր ժողովուրդը միշտ քաղաքակրթության առաջին շարքում ընթացող, բարձր որակական հատկանիշներ ունեցող ժողովուրդ է եղել, որովհետև դեռևս միջնադարյան համալսարանների ձևավորման շրջանում շատ ծանր էր Հայաստանի վիճակը: Եվ հետաքրքիր է այն հատուկ մշակույթը, որ մեր ժողովուրդը ուներ ոչ միայն իր մտավորականության, այլ հասարակ ժողովրդի ընդհանրական մակարդակով, պաշտամունքն է գրքի, կրթության և մշակույթի հանդեպ: Այսինքն` Հայաստանում ունեցել ենք որակներ, որոնք այդ ժամանակվա ամենաառաջավոր մտքի արգասիք են եղել և’ Կիլիկյան Հայաստանում, և այլ տարբեր անկյուններում: Եվ սա չի եղել եզակի դեպք, այլ եղել է միջնադարյան Հայաստանի ամենակարևոր որակական հատկություններից մեկը: Ընդհանրապես, կրթությունը երկու բազային արժեքների համադրում է` գիտելիք և դաստիարակություն: Դաստիարակության ուղղություններից մեկն ուղղված է անձի ձևավորմանը, հասարակության առաջընթացին, իսկ երկրորդը, որն ավելի կարևոր է, մարդու հոգեկան կերտվածքին: Այս իմաստով բոլոր այն համալսարանները, որոնք աշխարհում բարձրագույն որակ են ապահովում, ունեն իրենց հոգևոր հատվածը` գրադարաններ, մշակույթ, գիտելիք, առողջ ապրելակերպ և այլն: Հետևաբար մեր հասարակությունը պետք է վերադառնա դեպի լուրջ արժեքային համակարգ, իսկ համալսարանները հասարակության արդյունքն են»,-նշել է նախարարը` ընդգծելով, որ այս ցուցահանդեսի միջոցով փորձ է արվել Սանահինի հետ միասին ներկայացնել թումանյանական աշխարհը` Լոռին:
Ցուցահանդեսի ընթացքում ցուցադրվել են Հյուսիսային համալսարանի դոցենտ, նկարիչ Արմեն Հարությունյանի ստեղծագործությունները:

Выставка, посвященная 1050-летию Санаинского университета
В Северном университете сегодня открылась выставка «Пейзажи в мире Туманяна», посвященная 1050-летию Санаинского университета. В выставке приняли участие Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, депутаты НС РА, представители образовательной и культурной сфер. Министр поблагодарил Северного университета за организацию подобного мероприятия.
«Такой мощный образовательный центр как Санаин сегодня празднует свое 1050-летие. Санаин, Гладзор, Татев, наша средневековая сеть университетов являются свидетельством того, что наш народ был народом с высокими качественными особенностями, лежавшими в основу первых цивилизаций, так как еще в период образования средневековых университетов состояние Армении было далеко не из простых. И инитересна та особая культура, которую имел наш народ: а он имел не только свою интеллигенцию, но и простых людей, которые на обобщенном уровне поклонялись перед книгой, образованием и культурой. То есть в Армении мы имели качества, которые в то время были результатом самой передовой мысли и в Киликийской Армении, и в других уголках. И это не было уникальным случаем, а было одной из важных качественных осбобенностей средневековой Армении. И вообще образование – есть слияние двух базовых ценностей – знания и воспитания. Одим из направлений воспитания ориентировано на формирование личности, прогресса общества, а второе направление, которое наиболее важно, есть духовное образование человека. В этом смысле все те университеты, которые в мире обеспечивают высшее качество, имеют свою духовную часть – библиотеки, культуру, знание, здаровый образ жизни и т.д. Поэтому наше общество должно вернуться к более серьезной ценностной системе, а университеты - есть результаты общества», - отметил Министр, подчеркнув, что с помощью данной выставки была предпринята попытка вместе с Санаином представить мир Туманяна – Лори.
В ходе выставки были показаны произведения художника, доцента Северного университета Армена Арутюняна.