Շախմատի օլիպիադային մասնակցում է 15 հազար դպրոցական
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը Շախմատի ակադեմիայում մասնակցել է դպրոցականների շախմատի օլիմպիադայի Երևան քաղաքի համայնքային փուլի բացմանը: Շնորհավորելով օլիմպիադայի մասնակիցներին՝ նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշել է, որ դպրոցական օլիմպիադան մեծ ճանապարհի սկիզբ է, այստեղ հաղթական լավագույն արդյունքներ ցուցաբերածները կարող են ապագայում միջազգային օլիմպիականներ դառնալ. «Եթե հաջողեք, եթե հասնեք հաղթանակների, այս օլիմպիադան ձեզանից որոշների համար կդառնա հաջողությունների առաջին կարևոր քայլը»,- դիմելով դպրոցականներին նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ օլիմպիադայի բուն նպատակը մասսայական սպորտի զարգացումն է: Նախարարի խոսքով՝ երկիրը չի կարող օլիմպիական լավ ռեզերվ ունենալ, եթե չունի մասսայական սպորտ:
«Շախմատը ոչ միայն զուտ սպորտ է, այլ նաև կամք, դաստիարակություն, գիտելիք, համբերություն: Այս ձևաչափով իրենց հմտությունները փորձող երեխաները միաժամանակ դաստիարկվում են իբրև լավ քաղաքացիներ» իր խոսքում նշել է Լևոն Մկրտչյանը՝ շեշտելով, որ տարիների հետևողական աշխատանքի շնորհիվ մեր կրթական համակարգում ներմուծվել է «Շախմատ» առարկան, որը ոչ միայն նոր կրթաձև է, այլ նաև միջազգային բրենդ: Լևոն Մկրտչյանը շախմատի ուսուցումը հանրակթարկան ծրագրերում ներմուծելու համար շնորհակալություն է հայտնել Շախմատի ակադեմիայի նախագահ, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանին՝ ընդգծելով, որ աշխարհի շատ երկրներ միանշանակ ընդունում են Հայաստանի առաջատարությունն ու հեղինակությունը շախմատի ասպարեզում. «Իբրև կրթության և գիտության նախարար շատ եմ կարևորում «Շախմատ» առարկայի ուսուցումը դպրոցում, քանի որ այս առարկան, իմ խորին համոզմամբ, ունի նաև դաստիարակչական շատ մեծ բաղադրիչ. ձևավորում է դիմացինին հարգելու, նրա ներուժը գնահատելու կարողություն, զարգացնում է հիշողությունը և տրամաբանությունը: Որպես կանոն շախմատով զբաղվող երեխաները դրական արդյունքներ են ցուցաբերում նաև բնագիտական առարկաների մեջ: Այսինքն՝ սա այն առարկան է, որը դրական ազդեցություն է ունենում ողջ առարկայացանկի վրա»,- նշել է Լևոն Մկրտչյանը:
Նշենք, որ Հայաստանի դպրոցականների շախմատի օլիմպիադայի մրցաշարերին մասնակցում են մինչև 14 տարեկան դպրոցականները: Շախմատի օլիմպիադան անցկացվում է չորս փուլերով, թիմային հաշվարկով (թիմը բաղկացած է 4 աշակերտից, որոնցից առնվազն 1-ը՝ աղջիկ): Շախմատի դպրոցականների օլիմպիադաները կազմակերպվում են արդեն 11 տարի շարունակ, այս տարվա օլիմպիադայի երկրորդ՝ մարզային փուլին մասնակցում է շուրջ 15 հազար երեխա. Առաջին՝ ներդպրոցական փուլում ձևավորվում են դպրոցների հավաքական թիմերը, որոնք մասնակցում են երկրորդ՝ համայնքային (տարածաշրջանային) մրցումներին:
Երկրորդ փուլում անցկացվում է մեկ ընդհանուր թիմային մրցաշար, յուրաքանչյուր համայնքի հաղթող թիմը դուրս է գալիս երրորդ` մարզային փուլ: Հանրապետության շախմատի դպրոցական թիմերի երկրորդ փուլի մրցումներն անցկացվում են 2016թ. հոկտեմբերի 25-ից մինչև նոյեմբերի 20-ը ընկած ժամանակահատվածում:
Սույն թվականի նոյեմբերի 8-17-ը անցկացվում է Երևան քաղաքի համայնքային փուլը՝ ըստ վարչական շրջանների:
Մրցաշարն անցկացվում է ՖԻԴԵ-ի արագ շախմատի կանոններով: Խաղացողին տրվում է 10 րոպե մինչև խաղի ավարտը` յուրաքանչյուր քայլի համար 5 վայրկյան հավելումով: Անցկացվում է թիմային մրցաշար՝ շվեյցարական մրցակարգով, 9 խաղափուլով (հաղթանակը գնահատվում է 2 միավոր, ոչ-ոքին` 1 միավոր, պարտությունը` 0 միավոր):
Շախմատի օլիմպիադայի ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը՝ Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների կրթական ստորաբաժանումների աջակցությամբ: Շախմատի օլիմպիադայի հովանավորն է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ):

15 тысяч школьников приняли участие в Шахматной олимпиаде
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, будучи в Шахматной академии, принял участие в открытии общинного тура Шахматной олимпиады школьников города Еревана. Поздравив участников олимпиады, Левон Мкртчян отметил, что школьная олимпиада является началом большой дороги: здесь проявившие высокие победоносные результаты могут в будущем стать международными олимпийскими спортсменами.
«В случае успеха, если достигнете побед, данная олимпиада для некоторых из вас станет первым важным шагом успехов», – с обращением к школьникам отметил Министр, подчеркнув, что настоящей целью олимпиады является развитие спорта. По словам Министра, страна не может иметь хорошего олимпийского резерва, если не будет иметь массового спорта. «Шахматы – это не просто как спорт, а воля, воспитание, знание, терпение. Дети, использующие свои навыки по данному формату, одновременно воспитываются как хорошие граждане», – в своей речи сказал Левон Мкртчян, отметив, что, благодаря многолетней последовательной работе, в нашу образовательную систему был включен предмет «Шахматы», который является не только новой формой обучения, но также и международным брендом.
Левон Мкртчян в связи с включением обучения предмета «Шахматы» в общеобразовательные программы выразил слова благодарности гроссмейстеру, Президенту Шахматной академии Смбату Лпутяну, подчеркнув, что многие страны мира однозначно принимают лидерство и авторитет Армении на шахматном поприще.«Как Министр образования и науки я высоко оцениваю обучение предмета «Шахматы» в школе, так как данный предмет имеет также очень большой воспитательный компонент: образует способность уважать другого, оценивать его потенциал, развивает память и логику. Как правило, занимающие шахматами дети проявлают положительные результаты по естественным предметам. То есть, это тот предмет, который оказывает положительное влияние на всех предметах», - заявил Левон Мкртчян.
Отметим, что в олимшийских шахматных соревнованиях школьников Армении принимают участие 14-летние школьники. Шахматная олимпиада проводится в 4 тура по командному зачету (команда состоит из 4 школьников, из которых минимум 1 - школьница). Шахматные школьные олимпиады организуются непрерывно уже 11 лет. В областном (марзовом) туре – по счету во втором туре олимпиады – принимает участие порядка 15 тысяч детей.
В первом туре в общеобразовательных школах республики выявляются лучшие команды, которые получают право выступить во втором туре. Здесь соревнования проходят уже между сильнейшими школами городских общин. Третий тур и финал состоятся в период от 25 октября до 20 ноября 2016 года.
Школьные шахматные олимпиады проводятся совместными усилиями Министерства образования и науки РА, Академии шахмат Армении и Всеармянского Благотворительного Союза (AGBU).