Գիտակրթական համագործակցության զարգացումը` հանդիպման առանցքում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջազգային և մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին, ՌԴ դեսպանատան հատուկ հանձնարարություններով խորհրդական Օլեգ Շապովալովին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև միջազգային մշակութային-հումանիտար համագործակցության հարցերով ՀՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Սմբատյանը:
Ողջունելով հյուրերին` նախարարը նշել է, որ թեպետ Ռուսաստանի հետ կրթամշակութային ոլորտում պատմականորեն գոյություն ունեցող բարեկամական հարաբերություններին, այդուհանդերձ այսօր երիտասարդների մոտ առկա են որոշակի խնդիրներ, ինչպես ռուսաց լեզվի իմացության, այնպես էլ ժամանակակից մասնագիտական գրականության հասանելիության առումով:
Միխայիլ Շվիդկոյը ՀՀ ԿԳ նախարարին է փոխանցել ՌԴ կրթության և գիտության նախարար Օլգա Վասիլևայի ողջույնը` կրթության ոլորտում առկա համագործակցության զարգացման և խորացման ուղղությամբ: ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը պատրաստակամություն է հայտնել հայկական կողմին աջակցել ռուսաց լեզուն որպես օտար լեզու դասավանդման մեթոդական ձեռնարկների մշակման, ուսուցիչների վերապատրաստման և ոլորտում իրականացվելիք համատեղ այլ ծրագրերում:
Նախարար Լևոն Մկրտչյանը հյուրերին տեղեկացրել է, որ Հայաստանն այս տարվանից անդամակցում է եվրոպական «Հորիզոն 2020» գիտական ցանցին, այդ համատեքստում նա առաջարկել է վերականգնել նաև գիտության ոլորտում նախկինում եղած փոխգործակցությունը` շեշտը դնելով բնական գիտությունների վրա: Նախարարի խոսքերով «Հորիզոն 2020» ցանցի ընձեռած հնարավորությունները թույլ են տալիս իրականացնել գիտական, նորարարական հետազոտություններ` ներգրավելով տարածաշրջանում բարձր որակավորում ունեցող հետազոտողներին ու գիտահետազոտական ենթակառուցվածքներին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ռուսաց լեզվի խորացված ուսուցման, կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության, ուսանողների գարծնական պարապմունքների կազմակերպման, ինչպես նաև կրթության և գիտության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր:

Развитие научно-образовательного сотрудничества в основе встречи
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян принял особого представителя по вопросам международного и культурного сотрудничества президента Российской Федерации Михаила Швыдкова, советника Посольства РФ по особым поручениям Олега Шаповалова. Во встрече принимал участие также советник президента РА по международному культурно-гуманитарному обмену Армен Смбатян.
Поприветствовав гостей, Министр отметил, что, несмотря на исторически существующие дружественные отношения с Россией в культурно-образовательной сфере, тем не менее, сегодня у молодежи есть определенные проблемы как со знанием русского языка, так и с доступностью к современной профессиональной литературе.
Михаил Швыдкой передал Министру образования и науки РА приветствие министра образования и науки РФ Ольги Васильевой в направлении развития и углубления сотрудничества в сфере образования. Специальный представитель Президента РФ выразил готовность содействовать армянской стороне в разработке методических пособий по преподаванию русского языка как иностранного языка, переподготовки учителей и иных совместных программ в данной сфере.
Министр Левон Мкртчян проинформировал гостей, что Армения с этого года является членом европейской научной сети «Горизонт 2020», и в этом контексте он предложил восстановить также ранее существующее в научной сфере сотрудничество, делая акцент на естественные науки. По словам Министра, возможности, предоставляемые сетью «Горизонт 2020», позволяют проводить научные, инновационные исследования, привлекая высококвалифицированных исследователей региона и научно-исследовательские инфраструктуры.
В ходе встречи обсуждались вопросы углубленного изучения русского языка, сотрудничества между учебными заведениями, организации практических занятий студентов, а также реализации совместных программ в научной и образовательной сферах.