Հուշագիր` էլեկտրոնային կրթության զարգացմանը միտված
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում նախարար Լևոն Մկրտչյանը և «Նոր սերնդի դպրոց» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սուրեն Ալոյանը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, որով նախատեսվում է «Dasaran» էլեկտրոնային կրթական հարթակի գործունեության զարգացում, նոր էլեկտրոնային գործիքների ներդնում: Ստորագրման արարողությունից հետո ՀՀ ԿԳ նախարարը կրթության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ արդյունավետ գործունեության համար «Dasaran» կրթական ծրագրին պարգևատրել է ՀՀ ԿԳՆ «Ոսկե հուշամեդալով»:
Կարևորելով համագործակցությունը ՝ՀՀ ԿԳ նախարարը նշել է, որ կրթության ոլորտում «Dasaran» էլեկտրոնային հարթակը կատարում է կարևոր աշխատանք, որն իր ձևաչափով և որակով համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին. «Մենք կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի կրթական համակարգում ունենք տարիների հետևողական աշխատանքի շնորհիվ ձևավորված գործիք, որի վրա հիմնվելով կարող ենք զարգացնել էլեկտրոնային կրթության համակարգը»,- նշել Լ. Մկրտչյանը և հավելել, որ էլեկտրոնային հարթակի տվյալների բազան շատ լավ հիմք է՝ դպրոցների անձնագրավորման և զարգացման ծրագրերի կազմման համար:
Ստորագրված հուշագրի շրջանակում նախատասվում է էլեկտրոնային հարթակում նոր առցանց գործիքների ներդրմամբ «Սովորող-ծնող-դպրոց» անընդհատ կապը դարձնել արդյունավետ, որը կապահովի ծնողների առավել ակտիվ ներգրավվածությունը երեխաների կրթության գործընթացում: Կրթության ոլորտում առկա և մշակվելիք կրթական բովանդակություն պարունակող ծրագրերը հասանելի կդառնան էլեկտրոնային հարթակի միջոցով, ինչպես նաև կխրախուսի արտադպրոցական ծրագրերի իրականացումը: Կազմակերպվելու են նաև վերապատրաստման դասընթացներ ուսուցիչների համար:
Ցանցի զարգացման համատեքստում նախատեսվում է նաև «Dasaran» կրթական հարթակի համահայկականացում՝ ներառելով Սփյուռքի համայնքների հայկական կրթօջախները, հնարավորություն տալով սփյուռքահայ դպրոցահասակ երեխաներին օգտվելու հարթակի կարողություններից: «Նոր սերնդի դպրոց» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սուրեն Ալոյանի տեղեկացմամբ իրենք այս պահին փորձնական ծրագիր են իրականացնում Բոստոնի հայկական դպրոցներից մեկի հետ, որը միացել է էլեկտրոնային հարթակին. «2017 թվականից մենք փորձելու ենք ներգրավել նաև այլ դպրոցներ: Սփյուռքի բազմաթիվ դպրոցներ համակարգին միանալու ցանկություն են հայտնել, սակայն տեխնիկապես համակարգը դեռևս պատրաստ չէ ապահովելու բոլոր դպորցների համակցումը: Այժմ աշխատանքներ են տարվում սերվերային ցանցի հզորացման ուղղությամբ»,- նշել է Ս. Ալոյանը:
Անդրադառնալով ուսուցիչների կողմից հաճախ բարձրաձայնվող խնդրին, որ «Dasaran» կրթական հարթակում էլեկտրոնային մատյաններին ներդրումից հետո իրենք լրացուցիչ աշխատանք են կատարում՝ լրացնելով և՛ ավանդական թղթային մատյանները, և՛ նորաստեղծ էլեկտրոնայինը, ԿԳ նախարարը նշել է, որ խնդրի լուծման ուղղությամբ այժմ քննարկվում են տարբերակներ. «Մատյանները համարվում են պետական փաստաթղթեր և դրանք թղթային տեսքով արխիվացնելու իրավական պահանջ կա: Ուսուցիչների գործը հեշտացնելու համար մենք փորձում ենք ճանապարհ գտնել: Տարբերակներից մեկն այն է, որ կարող ենք որոշակի պարբերականությամբ էլեկտրոնային բովանդակությունն ուղղակի թղթի վրա տպել՝ համապատասխան կնիքով և մնացած պահանջներով դրանք դարձնել դասամատյան: Իրականացման ձևն ու ընթացակարգը պետք է քննարկենք, այդ խնդիրը մեր օրակարգում կա»:
Նշենք, որ «Dasaran» կրթական ծրագիրը ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի նախաձեռնած «Accelerate 2030» միջազգային մրցույթում ճանաչվել է աշխարհի 5 լավագույն նորարարական ծրագրերից մեկը՝ 176 երկրներից ներկայացված ծրագրերի շարքում:

Меморандум, направленный на развитие электронного обучения
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян и Президент общественной организации «Школа нового поколения» Сурен Алоян подписали меморандум о сотрудничестве, предусматривающий развитие деятельности электронной образовательной площадки «Dasaran» и внедрение новых электронных механизмов. После подписания меморандума за проведенную эффективную деятельность в направлении развития образовательной сферы Министр образования и науки РА образовательную программу «Dasaran» наградил «Золотой медалью» МОН РА.
Придавая важность сотрудничеству, глава образовательного и научного ведомства РА отметил, что в образовательной сфере электронная площадкая «Dasaran» проводит важную работу, которая по своему формату и качеству соответствует международным стандартам: «Мы можем зарегистрировать о том, что в образовательной системе Армении мы имеем механизм, сформированный благодаря многолетней последовательной работе, на базе которой мы можем развивать электронную систему образования», - отметил Л.Мкртчян, добавив о том, что база данных электронной площадки является важной основой с точки зрения составления программ развития и паспортирования школ.
В рамках подписанного меморандума предполагается путем внедрения новых онлайн механизмов в электронную площадку сделать постоянную связь «учащийся-родитель-школа» эффективной, что обеспечит наиболее активную вовлеченность родителей в образовательном процессе детей.
Наличественные или создаваемые программы с образовательным содержанием станут доступными с помощью данной электронной площадки, способствуя реализации внешкольных программ. Будут организованы также учебные курсы для учителей.
В контексте развития сети предполагается также панармянизация образовательной площадки «Dasaran», включая армянские образовательные очаги общин Диаспоры, тем самым давая возможность диаспоральным детям школьного возраста воспользоваться способностями площадки.
По сообщению Президента общественной организации «Школа нового поколения» Сурена Алояна, они на данный момент проводят экспериментальные программы с одной из Бостонских школ, присоединившейся к данной электронной площадке: «С 2017 года мы попытаемся вовлечь также и других школ. Многие диаспоральные школы заявили о своем желании присоединиться к данной системе, однако система технически еще не готова комбиниривать всех школ. Сейчас проводятся работы по направлению укрепления серверной сети », - отметил С. Алоян.
Обращаясь к часто выдвигаемому учителями вопросу о том, что последние проводят дополнительную работу в связи с внедрением в образовательную площадку «Dasaran» электронных журналов, заполняя и традиционные бумажные журналы и одновременно новосозданные электронные журналы, Министр образования и науки отметил, что в направлении решения проблемы в настоящее время рассматриваются варианты: «Журналы считаюся государственными документами, и на этот счет есть юридическое требования для их архивации в бумажной форме. Для облегчения работ учителей мы пытаемся найти пути. Один из вариантов то, как в определенный промежутк времени мы можем электронное содержание просто распечатать на бумаге, с помощью соответствующей печати и других требований превратить их в учебный журнал. Форма и процедура реализации мы должны обсудить, данная проблема есть у нас на повестке».
Отметим, что образовательная программа «Dasaran» на инициорованном программой развития ООН международном конкурсе стала одним из 5 лучших инновационных проектов среди представленных из 176 стран программ.