Հեռավար դասընթաց` Վայոց ձորի մարզի դպրոցների համար
Գյուղական դպրոցների զարգացման ծրագրի շրջանակում այսօր ԵՊՀ-ին առընթեր Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում կազմակերպվել է թվով երրորդ հեռավար փորձնական տեսադասը:
Այս անգամ կապ է հաստատվել Վայոց ձորի մարզի Մալիշկայի թիվ 1, Հերհերի և Արենիի միջնակարգ դպրոցների հետ՝ օգտագործելով Հայաստանի կրթական ցանցի ընձեռած տեխնոլոգիական հնարավորությունները: Դասը կազմակերպվել է «Երկրաչափություն» առարկայից, որը վարել է ֆիզիմաթ դպրոցի ուսուցիչ Արման Սարգսյանը:
Հեռավար դասընթացին ներկա է գտնվել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը, ով մինչև դասի մեկնարկը ողջունել է հեռակապի մասնակից դպրոցների աշակերտներին: Լրագրողների հետ զրույցում փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ դպրոցների ընտրությունը պատահական չէ. որոշ ուսհաստատություններ գտնվում են բարձր լեռնային համայնքներում: «Առաջին փորձը ցույց տվեց, որ առկա են որոշակի տեխնիկական խնդիրներ, օրինակ, մի քանի դպրոցների` միաժամանակյա կապ հաստատելու, հնարավորինս շատ դպրոցներ ներգրավելու, տեղերում տեխնիկական միջոցների, ինչպես նաև մանկավարժների, դիդակտիկ նյութերի հետ կապված հարցեր: Օրինակ, դեռ չի փորձարկվել միևնույն դպրոցում տարբեր դասասենյակներից հեռակապին միանալու հնարավորությունը, որը բավականին լուրջ աշխատանք է պահանջում: Ցանկանում եմ նշել, որ նմանատիպ փորձնական տեսադասեր էլի են փորձարկվել, բացի այդ, մեր մանկավարժները հեռակապի միջոցով հաճախ են մասնակցում, օրինակ, ՌԴ-ում, Ղազախստանում անցկացվող համաժողովներին: Առհասարակ, մենք ուննեք շատ հետաքրքիր ուսուցիչներ ոչ միայն Երևանում, այլ մարզերում, առաջնակարգ դպրոցներ` Գյումրիում, Վանաձորում, Սիսիանում և այլուր: Ուղղակի մնում է հնարավորինս արագ լուծել դպրոցների տեխնիկական հագեցվածության հարցերը և մեր դպրոցները համապատասխանեցնել արդի պահանջներին»,-նշել է փոխնախարարը` ընդգծելով, որ ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի համաձայն` հետայսու առավել ուշադրություն է դարձվելու գյուղական դպրոցների զարգացման հարցերին:
Հիշեցնենք, որ առաջին հեռավար դասընթացը կազմակերպվել է «Այբ» դպրոցում` միաժամանակյա կապ հաստատելով ՀՀ Սյունիքի մարզի Լեռնաձոր գյուղի, Սևանի թիվ 1, Իջևանի թիվ 5 դպրոցների հետ, իսկ երկրորդը` ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության թիվ 198 ավագ դպրոցում` Սուրենավանի 10-րդ դասարանցիների համար:
Նշենք, որ Հայաստանի բոլոր հանրակրթական դպրոցներն ընդգրկված են Հայաստանի կրթական ցանցում, որը Հայաստանի խոշոր տեխնոլոգիական համակարգերից է: Ցանցի կենտրոնական հանգույցում գործում է կրթական-տեղեկատվական միասնական միջավայր («Հայկական կրթական միջավայր» պորտալն իր ենթակայքերով)` ապահովելով ինչպես ուսումնական հաստատությունների և կենտրոնական հանգույցի, այնպես էլ առանձին ուսումնական հաստատությունների միջև տեղեկատվության հուսալի փոխանակումը:
Բացի այդ, գործում է «Պաշարների շտեմարան» կայքը (http://lib.armedu.am/), որը էլեկտրոնային պաշարների միասնական տարածք է, որտեղ ըստ բնագավառների ու կրթական աստիճանների դասակարգված են կրթական, ուսումնական և մեթոդական պաշարներ (դասագրքեր, ուսումնական ձեռնարկներ, շտեմարաններ, օլիմպիադաների նյութեր, սփյուռքի)՝ դրանք հասանելի դարձնելով ոլորտի մասնագետների, ուսուցիչների, աշակերտների և այլ օգտվողների համար: Այն պարունակում է 5430 էլեկտրոնային պաշար, ունի 3300 գրանցված օգտագործող:

Дистанционный курс обучения для школ Вайоцдзорского марза
В рамках программ развития сельских школ сегодня в Физико-математической специальной школе имени Арташеса Шагиняна при ЕГУ был проведен по счету второй экспериментальный телеурок. В этот раз была установлена связь между школой №1 села Малышка Вайоцдзорского марза, средними школами сел Гергер и Арени, использовав представленные образовательной сетью технологические возможности.
Урок проходил по предмету «Геометрия», провенный учителем Физико-математической школы Арманом Саргсяном. В дистанционном курсе обучения принял участие Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, который до начала телесвязи поприветствовал учеников участвующих школ.
В беседе с журналистами Министр заявил, что выбор школ не является случайностью, некоторые учебные заведения находятся в высоких горных общинах: «Первая попытка показала, что имеются некоторые технические проблемы, например: паралелльное установление контактов между некоторыми школами, вопросы, связанные с дидактическими материалами для педагогов и технических средств на местах. Например, до сих пор в одной и той же школе не была использована возможность установления телекоммуникации с разными классовыми комнатами, что требует довольно серьезной работы. Хочу отметить, что подобные экспериментальные телеуроки имели место и раньше, но кроме этого, наши педагоги часто участвуют на форумах, проводимых в России и Казахстане. Вообще мы имеем очень интересные учителя не только в Ереване, но и в марзах, передовые школы – в Гюмри, Ванадзоре, Сисиане и т.д. Просто остается как можно быстрее разрешить проблемы, связанные с технической оснащенностью школ и провести их в соответствии с современными требованиями», - отметил Министр, подчеркнув, что, согласно поручению Премьер-министра Карена Карапетяна, отныне будет уделено наибольшее внимание вопросам развития сельских школ.
Напомним, что первый дистанционный курс обучения был организован и проведен в школе «Айб». Соответственно была установлена параллельная связь между школой села Лернадзора Сюникской области (марза) РА, Севанской школой №1 Гехаркуникской области (марза) РА и Иджеванской школой №5 Тавушской области (марза) РА, а второй курс обучения – в Ереванской старшей школе № 198 для учеников 10-ых классов школы села Суренаван.
Отметим, что все общеобразовательные школы включены в Образовательную сеть Армении, что является одной из крупнейших технологических систем Армении. В центральном сервере данной сети действует единая образовательно-информационная среда (портал «Армянская образовательная среда» со своими подразделами), обеспечивая надежный обмен информацией между как сервером учебных заведений и центрального сервера, так и отдельных учебных заведений.
Помимо этого, действует сайт «Хранилище ресурсов» (http://lib.armedu.am/), что является единым пространством электронных ресурсов, где по областям и образовательным степеням классифицированы образовательные, учебные и методические ресурсы (учебники, пособия, материалы об олимпиадах, диаспоре и т.д.), делая их доступными для специалистов отрасли, преподавателей, студентов и других пользователей. Он содержит 5430 электронных хранилищ, имеет 3300 зарегистрированных пользователей: