«Պարտավոր ենք պահպանել գիտելիքի և դաստիարակության համամասնությունը». Լ.Մկրտչյան
Եվրոպական խորհուրդը` ԵՄ աջակցությամբ, իրականացնում է «Աջակցություն մարդու իրավունքների կրթությանը և ժողովրդավարական դաստիարակությանը Արևելյան գործընկերության երկրներում» ծրագիրը, որը նախատեսված է 2015-17 թվականների համար: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն հավաստագրեր է հանձնել վերոնշյալ ծրագրի շրջանակում վերապատրաստում անցած մասնագետներին: Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ԵԽ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին` նախարարը նշել է, որ իրականացվող ծրագիրը կարևոր է` նախևառաջ հայեցակարգային իմաստով: «Քաղաքացիական կրթությունը և ներկա քաղաքակրթության հիմնարար արժեքների ձևաչափի մուտքը կրթական համակարգ շատ կարևոր է: Ի վերջո, մեր անկախությունը ձեռք բերեցինք՝ հենվելով հենց համաշխարհային քաղաքակրթական արժեքների վրա, և այսօր էլ կառուցում ենք այն երկիրը, որը լիարժեք ընդունում է քաղաքակիրթ մարդկության, առաջավոր երկրների արժեհամակարգը: Այս իմաստով ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր եվրոպացի գործընկերներին` այս ծրագրի և ընդհանրապես Հայաստանում մտածողության, հանդուրժողականության արժեհամակարգային, գաղափարական հարցերում մեզ մշտական աջակցություն ցուցաբերելու համար: Ի վերջո, հայ ժողովուրդը եվրոպական ընտանիքի անդամ է` քրիստոնեության ընդունումից ի վեր, երբ աստիճաբանար սկսեց ձևավորվել մարդու, ժողովուրդների իրավունքների վրա հիմնված արժեքային համակարգը` հենց այդ համակարգը կանխորոշեց մեր քաղաքակրթության զարգացումը վերջին 1000-1500 տարիների ընթացքում: Ուստի, պարտավոր ենք մեր երեխաներին դաստիարակել այս արժեքներով: Երբ խոսում ենք անկախությունից և նկատում, որ մեր ժողովուրդն իրավունք ունի իր համար ձեռք բերել ավելի հպարտ և արժանապատիվ ապագա, ապա անպայման պետք է անդրադառնանք կայացած քաղաքացիական հասարակությանը: Չի կարող ժողովուրդն ունենալ երկարաժամկետ, հեռանկարային և ապահով կյանք, եթե իր կյանքը չի կառուցում հավասարության, արդարության, քաղաքացիական համակեցության սկզբունքների հիման վրա: Ուստի կարևոր է, որ մեր ուսուցիչները, ովքեր ամեն օր շփվում են նոր սերնդի հետ, այս գաղափարախոսությունն ընդունեն և տարածեն: Ժամանակակից աշխարհը երկու կարևոր սկզբունքային հենքի վրա է կառուցված` գիտելիք և դաստիարակություն: Այսինքն, երբ ձևավորում ենք կրթական համակարգ, ապա պարտավոր ենք այս երկու սկզբունքների համամասնությունը պահպանել: Այսօր մեր առջև կանգնած են լուրջ մարտահրավերներ՝ տարբեր տիպի ծայրահեղություններ, անհանդուրժողականություն, որոնք ի վերջո հետևանք են այն բանի, որ մենք գիտելիքի ամբողջ հոսքը չենք կարողացել հավասարակշռել դաստիարակության ձևաչափով: Բնականաբար, ավելի վտանգավոր է մարդը, ով գիտելիք ունի, բայց չունի հստակ աշխարհայացք և աշխարհընկալում: Համոզված եմ, որ ոչ միայն այս առարկայախումբը՝ մարդու իրավունքներ, ժողովրդավարական արժեքներ, այլ նաև բնապահպանական իրավունքը, մեր ժողովրդի անցյալի, ներկայի և ապագայի վերաբերյալ մեր աշխարհընկալումները պարտավոր ենք ներառել բոլոր ծրագրերում: Ճանապարհը ընդամենը մեկ դասագիրք ունենալը չէ, այլ աստիճանաբար բոլոր առարկայախմբերում այս գաղափարախոսությունը տարածելը»,-նշել է նախարարը:
Նշենք, որ «Աջակցություն մարդու իրավունքների կրթությանը և ժողովրդավարական դաստիարակությանը Արևելյան գործընկերության երկրներում» ծրագիրն իրականացվում է հանրակրթության ոլորտում: Ծրագրի շրջանակում նախատեսված է 3 գլոբալ միջոցառում` վերապատրաստումներ /վերապատրաստողներ, տնօրեններ, ուսուցիչներ, կրթության ոլորտի աշխատողներ/, ԵԽ` մարդու իրավունքների կրթության և ժողովրդավարական դաստիարակության աջակցման թեմայի շրջանակում հրատարակված նյութերի թարգմանություն և այդ նյութերի հիման վրա պիլոտային ծրագրի իրականացում դպրոցներում: Վերապատրաստումներն իրականացվել են երկու փուլով` վերապատրաստողների և տնօրենների, ուսուցիչների, կրթության ոլորտի աշխատողների համար:

Мы обязаны сохранить пропорциoнальность между знаниями и воспитанием».–Л. Мкртчян
Совет Европы по содействию Европейского Союза осуществляет программу «Содействие образованию в области прав человека и демократического гражданства в странах Восточного партнерства», которая намечена на период 2015-2017 гг.
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян вручил сертификаты проходившим в рамках вышеназванной программы переподготовку специалистам. На мероприятии участвовала также глава армянского офиса СЕ Наталья Вутова.
Поприветствовав участников мероприятия, Министр отметил, что данная программа имеет особую важность прежде всего с концептуальной точки зрения: «Гражданское образование и вступление фундаментальных ценностей цивилизации в образовательную систему очень важно. В конце концов, мы приобрели независимость, основываясь на мировых цивилизационных ценностях, и сегодня мы создаем ту страну, которая полноценно воспринимает ценностную систему цивилизационного человечества, передовых стран. В этом смысле хочу выразить слова благодарности нашим европейским партнерам за постоянно оказанную нам поддержку в идеологических, системно-ценностных вопросах, а также в вопросах толерантности и мышления. В конце концов, армянский народ является членом европейской семьи, начиная с принятием христианства, когда постепенно начала формироваться ценностная система, основанная на правах человека и народов. Именно эта система предопределила развитие нашей цивилизации на протяжении 1000-1500 лет. Поэтому мы обязаны воспитывать наших детей по этим ценностям», - заявил глава образовательного и научного ведомства Армении.
По его словам, современный мир построен на двух важных принципиальных основах – знаниях и воспитании: «То есть, когда мы формируем образовательную систему, мы обязаны сохранить пропорциональность этих двух принципов», - подчеркнул он, добавив: «Сегодня перед нами стоят серьезные вызовы, разного рода радикальностей, нетолерантностей, которые в конце концов становятся следствием того, как общий поток наших знаний они не в состоянии сбалансировать по формату воспитания. Естественно, наиболее опасен сам человек, кто имеет знания, но не имеет четкого мировоззрения и мировосприятия. Уверен, что не только данные групповые предметы, как права человека, демократические ценности, но и экологическое право, наши мировоззрения касательно прошлого, настоящего и будущего нашего народа мы обязаны включить во всех программах. Дорога - иметь не только один учебник, а постепенно распространить данную идеологию во всех групповых предметах», - отметил Министр.