Հեռավար դասընթաց Սուրենավանի աշակերտների համար
Գյուղական դպրոցների զարգացման ծրագրի շրջանակում այսօր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության թիվ 198 ավագ դպրոցում կազմակերպվել է «Ֆիզիկա» առարկայի հեռավար դասընթաց Սուրենավանի միջնակարգ դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտների համար: Դասը վարել է թիվ 198 դպրոցի տնօրեն Արտաշես Թորոսյանը, իսկ Սուրենավանում աշակերտների աշխատանքը կազմակերպել` դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Լիլիկ Մարտիրոսյանը: Հատկանշական է, որ դասի թվային տարբերակը կախված չէ համացանցի արագությունից, և աշակերտները հնարավորություն ունեն ներկայացված դասընթացը դիտել բազմաթիվ անգամ ինչպես դպրոցում, այնպես էլ տանը, համակարգչի և հեռախոսի միջոցով: Դասը կազմակերպվել է` օգտագործելով «Մայքրոսոֆթ Միքս» ծրագիրը և «Մայքրոսոֆթի Յամմեր» տարածքը:
Այսինքն, ըստ նոր մոտեցման` Սուրենավանի 10-րդ դասարանի աշակերտներն այսօր հնարավորություն են ունեցել ֆիզիկայի դասը սովորել Երևանի 198 ավագ դպրոցի 10-րդ դասարանում:
Ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հանձնարարականի համաձայն` գյուղական դպրոցների զարգացման հայեցակարգի շրջանակում շաբաթական առնվազն մեկ դպրոցի հետ հեռահաղորդակցային կապ ապահովելու միջոցով: Նշենք, որ տվյալ հանձնարարականի շրջանակում առաջին հեռավար դասընթացը կազմակերպվել էր «Այբ» դպրոցում` միաժամանակյա կապ հաստատելով ՀՀ Սյունիքի մարզի Լեռնաձոր գյուղի, Սևանի թիվ 1, Իջևանի թիվ 5 դպրոցների հետ, իսկ երրորդ դասը կկազմակերպվի հոկտեմբերի 28-ին ԵՊՀ-ին առընթեր Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում` Վայոց ձորի մարզի Մալիշկայի թիվ 1, Հերհերի և Արենիի միջնակարգ դպրոցների համար: Դասընթացի կազմակերպման համար կօգտագործվի Հայաստանի կրթական ցանցի ընձեռած տեխնոլոգիական հնարավորությունները:

Дистанционный курс обучения с учениками Суренавана
В рамках программы развития сельских школ сегодня в Ереванской старшей школе № 198 Министерства образования и науки РА был проведен дистанционный курс обучения для учеников 10-го класса средней школы села Суренаван. Урок провел директор Ереванской старшей школы № 198 Арташес Торосян, а в селе Суренаване работы учеников организовала учетильница математики данной школы Лилит Мартиросян.
Примечательно, что цифровая версия данного курса не зависит от скорости Интернета, и ученики имеют возможность с помощью телефона и компьютера многократно последить за представленным курсом, будучи как в самой школе, так и дома. Урок был проведен с использованием программы «Макрософт Микс» и пространства «Майкрсофт Яммер». То есть, в соответствии с новым подходом, сегодня ученики 10-го класса Суренаванской школы имели возможность обучаться уроку физики в 10-ом классе Ереванской школы № 198. Программа реализована, согласно поручению Премьер-министра РА Карена Карапетяна – в рамках концепции развития сельских школ иметь телекоммуникационную связь в неделю как минимум с одной школой.
Отметим, что в рамках данного поручения первый дистанционный курс обучения был проведен в школе «Айб» на основе установления параллельной связи между школами села Лернадзор Сюникской области (марза), Севанской школой № 1, Иджеванской школой № 5, а второй урок будет проведен 28 октября в Физико-математической специальной школе им. Арташеса Шагиняна при Ереванском государственном университете между школой №1 села Малышка Вайоцдзорской области (марза), средними школами сел Гергер и Арени. Для проведения дистанционного курса будут использованы представленные образовательной сетью технологические возможности.