Լուծումներ` բովանդակային խնդիրների կարգավորման համար
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական Հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության հարցերով տնօրեն Լորենս Մերեդիթի ղեկավարած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրին նախարարը նշել է, որ Եվրոպական Միությունը կարևոր գործունեություն է ծավալում մեր երկրում և ուրախալի է, որ կրթության ոլորտում համագործակցության շրջանակը գնալով ընդլայնվում է: «Կրթության համակարգում Եվրոպական Միության տրամադրած դրամաշնորհները մշտապես թիրախային, բովանդակային և շատ օգտակար են եղել: Եվրոպական Միության հետ հարաբերությունները մենք համադրել ենք դոնոր երկրների վարկային ծրագրերի համատեքստում: Շուրջ քսան տարի հանրակրթության ոլորտում Համաշխարհային բանկը վարկային ծրագիր է իրականացնում, ուստի ԵՄ դրամաշնորհներն ուղղորդվում էին կրթության համակարգի այլ ուղղություներին, ինչպիսին է օրինակ` միջին մասնագիտական ոլորտը»,-նշել է Լևոն Մկրտչյանը և հավելել,-«Այսօր հիմնական խնդիրը որակի ապահովումն է կրթության բոլոր աստիճաններում` հանրակրթության, միջին մասնագիտական և բարձրագույն: ՀՀ կրթական համակարգը ներկայում անդամակցում է Բոլոնիայի գործընթացին և մենք եվրոպական կրթական տարածքի մաս ենք կազմում: Այս ընթացքում կրթական համակարգի կառույցն ամբողջությամբ համապատասխանեցվել է եվրոպական չափանիշներին և ժամանակն է լուծումներ գտնել բովանդակային խնդիրների կարգավորման համար»: Այդ համատեքստում նախարարը կարևորել է բարձրագույն կրթության ոլորտում իրականացվելիք բարեփոխումները: Նա ընդգծել է, որ փոքրաթիվ ուսանողներ ունեցող բուհերում որակի խնդիրն ակնհայտ է, ուստի կարիք է առաջացել ցանցային համալսարանների ձևավորմամբ առկա խնդիրներին լուծումներ տալու: Նախարարի խոսքերով` բարձրագույն կրթության ոլորտում տիրող իրավիճակի կարգավորումը ենթադրում է բարեփոխումների ամբողջական ծրագիր:
Պատվիրակության ղեկավար Մերեդիթն իր հերթին կարևորել է կրթության առանցքային նշանակությունը երկրի զարգացման գործում, նա մանրամասներ է ներկայացրել նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում (ՄԿՈՒ) Եվրոպական Միության կողմից իրականացվելիք «Ավելի լավ որակավորում ավելի լավ աշխատանքի համար» բյուջետային աջակցության ծրագրի վերաբերյալ:
Նշենք, որ վերոնշյալ ծրագրով նախատեսվում է հիմնականում գյուղատնտեսական և այդ ոլորտին առնչվող ՄԿՈՒ պետական կրթական չափորոշիչների և ուսումնական պլանների մշակում, մանկավարժների և ուսուցման վարպետների վերապատրաստում, մասնավոր հատվածի արդյունավետ ներգրավվածության ապահովում և այլն:

Решения для регулирования содержательных проблем
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян принял делегацию во главе с Директором департамента Восточного соседства Генерального директората по вопросам соседства и переговоров по расширению ЕС Европейской комиссии Лоуренсом Мередитом.
Поприветствовав гостя, Министр отметил, что Европейский союз разворачивает важную деятельность в нашей стране, и отрадно, что рамки сотрудничества в образовательной сфере все расширяются: «Постоянно предоставленные Европейским союзом гранты для образовательной сферы были полезными, целенаправленными, содержательными. Отношения с Европейским союзом мы сопоставили с кредитными программами донор-стран. Около 20 лет Всемирный Банк осуществляет кредитные программы в общеобразовательной сфере, поэтому гранты ЕС направлялись на иные направления образовательной системы, как, например, средняя профессиональная сфера», - отметил Левон Мкртчян, добавив: «Сегодня основная проблема - обеспечение качества во всех степенях образования – среднеобразовательного, среднего профессионального и высшего. Образовательная система РА является членом Болонского процесса, и мы являемся частью Европейского образовательного пространства. За это время структура нашей образовательной системы полноценно была приведена в соответствии с европейскими стандартами, и сейчас самый раз найти время для регулирования содержательных проблем».
В данном контексте Министр придал важность проводимым в сфере высшего образования реформам. Он в частности отметил, что в вузах, имеющих малое количество студентов, проблема качества более чем ясна, поэтому созрела необходимость путем формирования сетевых университетов дать ответ на решение созревших проблем. По словам главы образовательного и научного ведомства Армении, господствующее в сфере высшего образования регулирование проблем предполагает полный пакет реформ.
Глава делегации Лоуренс Мередит в свою очередь придал важность ключевым значениям образования в деле развития страны. Он в частности детально представил проводимую Европейским союзом программу бюджетного поддерживания в сфере профессионального (ремесленного) и среднего профессионального образования «Наилучшая квалификация для наилучшей работы».
Отметим, что по данной программе предусматривается разработка государственных образовательных стандартов, учебных планов профессионального (ремесленного) и среднего профессионального образования, в основном связанных со сферой сельского хозяйства и примыкающих к ней, переподготовка педагогов и мастеров обучения, обеспечение активной вовлеченности частного сектора и т.д.