Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի օրերը Հայաստանում
Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտում՝ Մատենադարանում, այսօր տեղի է ունեցել «Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի օրերը Հայաստանում» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել ճանաչված գիտնականներ: Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ով շնորհավորել է Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի բոլոր աշխատակիցներին, գիտնականներին ու մասնագետներին՝ ինստիտուտի հիմնադրման 60-ամյա հոբելյանի առթիվ: «1992 թվականից՝ արդեն որպես անկախ պետություն, Հայաստանի Հանրապետությունը դարձել է Միացյալ ինստիտուտի անդամ-պետություն: Այս ոչ կարճ ժամանակահատվածում Հայաստանի գիտական կենտրոնների, առաջին հերթին՝ Երևանի պետական համալսարանի և Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտի հետ ձևավորվել են հաստատուն կապեր: Հայաստանի մասնագետները մասնակցել և այսօր էլ մասնակցում են ՄՀՄԻ կողմից իրականացվող բազմաթիվ խոշոր նախագծերի. 12 հայ գիտնական և մասնագետ ընդգրկված են ինստիտուտի ծրագրերում: Միացյալ ինստիտուտի հետ համատեղ աշխատանքներում հայ գիտնականների և ինժեներների մասնակցությունն ունի մի շարք դրական կողմեր: Առաջին հերթին դա հնարավորություն է մեր երկրի համար հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում իրականացնել այն հիմնարար և կիրառական հետազոտությունները, որոնք տարբեր պատճառներով հնարավոր չէ կատարել երկրի ներսում: Երկրորդ՝ Միացյալ ինստիտուտի միջոցով հայ ֆիզիկոսները և ինժեներները զարգացրել են գիտատեխնիկական համագործակցություն համաշխարհային այնպիսի առաջատար ատոմային կենտրոնների հետ, ինչպիսիք են՝ CERN, DESY և այլն: ՄՀՄԻ հետ գիտական համագործակցությունը լայն հնարավորություններ է տալիս ուղիղ կապեր հաստատել ինչպես ԱՊՀ մասնակից-պետությունների, այնպես էլ՝ արտասահմանյան երկրների հետ: ՄՀՄԻ-ն մեծ դեր է ունեցել և ունի տեսական ֆիզիկայի, բարձր էներգիաների ֆիզիկայի և ատոմային միջուկի ֆիզիկայի բնագավառում Հայաստանի գիտական կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման գործում: Այսօր մենք հետաքրքրված ենք ինստիտուտում իրականացվող կրթական ծրագրերում մեր ուսանողների և ասպիրանտների առավել ակտիվ մասնակցությամբ: Այսպիսով, Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի հետ համագործակցությունը խիստ կարևոր և անհրաժեշտ է Հայաստանում միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացման, միջազգային հետազոտություններում հայ գիտնականների ինտեգրման և այդ բնագավառում կադրերի պատրաստման համար: Այդ համագործակցությունը նպաստում է ձեռնարկություններում նոր բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը, համաշխարհային շուկայում դրանց դերի բարձրացմանը:Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մեծ կարևորություն է տալիս ձեր ինստիտուտի գործունեության մեջ արդյունավետ մասնակցությանը և հետագա զարգացմանը»,-նշել է նախարարը՝ գիտաժողովի մասնակիցներին մաղթելով հետագա արդյունավետ համագործակցություն:
Համաշխարհային գիտության զարգացման, Հայաստանի և Ռուսաստանի գիտական կապերի ամրապնդման, միջազգային գիտական տարածք Հայաստանի գիտության ինտեգրման, Հայաստանում բարձրագույն որակավորմամբ մասնագիտական կադրերի պատրաստման բնագավառներում ներդրած ավանդի համար և Դուբնայի Միջուկային Հետազոտությունների Միացյալ Ինստիտուտի 60-ամյակի կապակցությամբ Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսորներ, Դուբնայի Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի փոխտնօրեններ Միխայիլ Իտկիսը և Ռիխարդ Լեդնիցկին պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության բարձրագույն պարգևով` «Ոսկե հուշամեդալով»:

Дни Объединенного института ядерных исследований в Армении
В институте Древних рукописей имени М. Маштоца – в Матенадаране, сегодня состоялся международный симпозиум «Дни Объединенного института ядерных исследований в Армении», с целью участия в котором в Армению прибили знаменитые ученые. Участников научного симпозиума поприветствовал Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, поздравив всех сотрудников, ученых и специалистов Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ) в связи с 60-летним юбилеем основания института. «С 1992 года, уже как независимое государство, Республика Армения стала членом-государством Объединенного института ядерных исследований. За этот некороткий период между научными центрами Армении, в первую очередь, Ереванским гусударственным университетом и Ереванским институтом физики, были сформированы прочные связи. Армянские специалисты участвовали и сегодня продолжают участвовать в организованных ОИЯИ различных крупных проектах. 12 армянских ученых и специалистов вовлечены в программы данного института», - сказал министр, добавив, что в совместных работах с Объединенным институтом участие армянских ученных и специалистов ознаменует собой весьма положительные стороны: «Во-первых, это есть возможность для наших стран в заинтересованных сферах реализовать те фундаментальные и прикладные исследования, которые по разным причинам невозможно сделать внутри страны. Во-вторых, с помощью Объединенного института армянские физики и инджинеры развили научно-техниеское сотрудничество с такими ведущими ядерными центрами, какими являются CERN, DESY и т.д.», - сказал глава образовательной сферы РА, отметив, что «сотрудничество с ОИЯИ дает широкие возможности для установления прямых контактов как с участниками-государствами СНГ, так и зарубежными странами».
По его словам, ОИЯИ играл и на сегодняшний день продолжает играть большую роль в области физики атомного ядра в деле научной подготовки и переподготовки кадров Армении: «Сегодня мы заинтересованы в наиболее активном участии наших студентов и аспирантов в реализуемых в институте образовательных программах», - подчеркнул Мкртчян. ри этом, как заметил министр, сотрудничество с ОИЯИ будет способствовать развитию новых высокотехнологичных предприятий, повышению их роли на мировом рынке.
В связи с 60-летием симпозиума доктора физико-математических наук, профессора, замдиректоры института Михаил Иткис и Рихард Ледницкий были награждены высшей наградой Министерства образования и науки РА – Золотой памятной медалью.