Դպրոցականների մրցումներ` «Ազգային ժողովի գավաթի» համար
Երևանի «Սպարտակ» մարզադաշտում տեղի է ունեցել «Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկության դպրոցականների մրցումների եզրափակիչ փուլի ամփոփումը:
Մրցույթին մասնակցել են ՀՀ բոլոր մարզերի, մայրաքաղաք Երևանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության թիմերը: Հաղթողներին մրցանակները հանձնել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը:
Ողջունելով մասնակիցներին և հաղթողներին` ԿԳ նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին՝ շեշտելով, որ ավանդական դարձած այս մրցաշարը նպաստում է «Ֆիզիկական կուլտուրա» առարկայի դասավանդման զարգացմանը.
«Մրցանակային գավաթները, որոնք տրվում են համեմատական միավորների արդյունքներով, այս դեպքում զուտ խորհրդանշական իմաստ ունեն: Իրականում դուք բոլորդ էլ արժանի եք մրցանակների, ձեր մասնակցությունն ու ոգևորությունը այս մրցաշարի ամենամեծ ձեռքբերումն են: Ես անձամբ իմ ու նախարարության անունից շնորհավորում եմ բոլորիդ»,- իր խոսքում ընդգծել է Մանուկ Մկրտչյանը:
«Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկության թիմային արդյունքներով առաջին տեղը գրավել են Երևանի, երկրորդը՝ Կոտայքի, երրորդը՝ Գեղարքունիքի թիմերը:
ՀՀ ԿԳՆ մարզառազմական և արտաուսումնական դաստիարակության վարչության պետ Արկադի Պետրոսյանի տեղեկացմամբ մրցաշարն անցկացվում է «Ֆիզիկական կուլտուրա» առարկայի ծրագրային նյութերի ատլետիկական և մարմնամարզական վարժաձևերի շրջանակում: Գնահատումը կատարվում է ֆիզկուլտուրայի համապատասխան դասարանների ուսումնական պլանի գնահատման նորմատիվներով: «Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկությունն անցկացվել է 4 փուլով` միջդասարանական, միջդպրոցական, մարզային և ամփոփիչ հանրապետական: Եզրափակիչ փուլին մասնակցել են 192 դպրոցականներ և մարզիչներ: Մրցույթն անցկացվում է 16-րդ անգամ, մասնակցում են հանրակրթական դպրոցների 4-6-րդ դասարանների աշակերտները:
Մրցաշարի կազմակերպիչներն են ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և սպորտի հանձնաժողովը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը, Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեն, և «Աշխատանքային ռեզերվներ» մարզական կազմակերպությունը:

Турниры для школьников по «Кубку Национального Собрания»
На ереванском стадионе «Спартак» состоялось потведение итогов заключительного этапа турниров для школьников по розыгрышу «Кубка Национального Собрания». На турнире участвовали команды всех областей (марзов) РА, столицы Еревана и Нагорно-Карабахской Республики. Награды победителям вручил Заместитель министра образования и науки РА Манук Мкртчян.
Поприветствовав участников и победителей, замминистра образования и науки выразил благодарность организаторам мероприятия, отметив, что ставший уже традиционным данный турнир способствует развитию преподавания предмета «Физическая культура».
«Призовые трофеи, которые даются по результатам сравнительных единиц, в этом случае имеют чисто символическое значение: на самом деле вы все достойны наград, ваши участие и воодушевление на этом турнире – самое большое достижение данного турнира. Я от себя лично и от имени министерства поздравляю вас», - отметил Манук Мкртчян.
По итогам командных результатов розыгрыша «Кубка Национального Собрания» первое место заняла команда Еревана, второе – Котайская область (марз), третье – Гехаркуникская область (марз). Розыгрыш «Кубка Национального Собрания» был проведен по 4 этапам – межклассовым, межшкольным, марзовым и заключительным республиканским. На заключительном этапе приняло участие 192 школьников и спортсменов. Турнир проводится в 16 раз, где участвуют ученики 4-6-ых классов общеобразовательных школ.
Организаторами турнира являются Постоянная Kомиссия по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, Министерство образования и науки РА, Министерство спорта и по делам молодежи РА, Олимпийский комитет Армении и спортивная организация «Трудовые резервы».