Աուտիզմ ունեցող երեխաները` ուշադրության կենտրոնում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամի» տնօրենին, խորհրդի անդամներին և «Աուտիզմի հաղթահարումը» ծնողական կազմակերպության ներկայացուցիչներին: Նախարարը բարձր է գնահատել հիմնադրամի ծավալած գործունեությունը` շեշտելով, որ աուտիզմ ունեցող երեխաները մշտապես գտնվելու են ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում: «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամի» խորհրդի նախագահը ներկայացրել է «Իմ ուղին» ուսումնավերականգնողական կենտրոնի գործունեությունը` նշելով, որ ներկայումս կենտրոն է հաճախում 117 երեխա,
գրանցվածների հոսքը շատ մեծ է, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել մի քանի հավելյալ հաստիքի: Հիմնադրամում աշխատում է 51 աշխատակից: Նրա խոսքով` հիմնադրամը սպասարկում է նաև ՀՀ այլ մարզերից և Արցախից եկած երեխաներին:
Նշենք, որ 2012 թվականին Հայաստանում ՀՀ առաջին տիկին Ռ. Սարգսյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվել է «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամը», որը կոչված է լուծել աուտիզմով երեխաների, պատանիների և մեծահասակների կրթության, սոցիալ-ադապտացիոն զբաղվածության խնդիրները, օգնել նրանց վարել լիարժեք կյանք, ինչպես նաև նպաստել նրանց ընտանիքների ինտեգրման գործընթացի արդյունավետության բարձրացմանը: Հայաստանում պետական ֆինանսավորումը թույլ է տվել 2014 թվականին հիմնել «Իմ ուղին» ուսումնավերականգնողական կենտրոնը, որտեղ արդի չափանիշներին համապատասխան շենքային պայմաններում, ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաներով և համապատասխան միջավայրում մատուցվում են նորագույն արդյունավետ թերապևտիկ շտկողական ծառայություններ:

Дети с аутизмом – в центре внимания
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян сегодня принял директора «Национальный фонд Аутизм», членов совета и представителей родительской организации «Преодоление Аутизма».
Министр высоко оценил деятельность фонда, подчеркнув, что дети с аутизмом всегда будут находиться в центре внимания Правительства РА. Председатель совета «Национального фонда Аутизм» представил деятельность учебно-реабилитационного центра «Мой путь», отметив, что в настоящее время центр посещают 117 детей и поток зарегистрированных пользователей очень большой, поэтому возникла необходимость открытия несколько дополнительных вакансий.
В фонде работает 51 сотрудников. По его словам, фонд обслуживает также представителей других областей (марзов) РА и пришедших из Арцаха детей.
Отметим, что по инициативе первой леди РА Р. Саргсян в 2012 году был создан «Национальный фонд Аутизм», который призван решать образовательные и социально-адаптационные проблемы детей, подростков и взрослых с аутизмом, помочь их вести полноценную жизнь, а также способствовать, повышению эффективности процесса интеграции их семей.