Աուտիզմ ունեցող երեխաները` ուշադրության կենտրոնում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն այսօր ընդունել է «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամի» տնօրենին, խորհրդի անդամներին և «Աուտիզմի հաղթահարումը» ծնողական կազմակերպության ներկայացուցիչներին: Նախարարը բարձր է գնահատել հիմնադրամի ծավալած գործունեությունը` շեշտելով, որ աուտիզմ ունեցող երեխաները մշտապես գտնվելու են ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում: «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամի» խորհրդի նախագահը ներկայացրել է «Իմ ուղին» ուսումնավերականգնողական կենտրոնի գործունեությունը` նշելով, որ ներկայումս կենտրոն է հաճախում 117 երեխա,
գրանցվածների հոսքը շատ մեծ է, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել մի քանի հավելյալ հաստիքի: Հիմնադրամում աշխատում է 51 աշխատակից: Նրա խոսքով` հիմնադրամը սպասարկում է նաև ՀՀ այլ մարզերից և Արցախից եկած երեխաներին:
Նշենք, որ 2012 թվականին Հայաստանում ՀՀ առաջին տիկին Ռ. Սարգսյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվել է «Աուտիզմ ազգային հիմնադրամը», որը կոչված է լուծել աուտիզմով երեխաների, պատանիների և մեծահասակների կրթության, սոցիալ-ադապտացիոն զբաղվածության խնդիրները, օգնել նրանց վարել լիարժեք կյանք, ինչպես նաև նպաստել նրանց ընտանիքների ինտեգրման գործընթացի արդյունավետության բարձրացմանը: Հայաստանում պետական ֆինանսավորումը թույլ է տվել 2014 թվականին հիմնել «Իմ ուղին» ուսումնավերականգնողական կենտրոնը, որտեղ արդի չափանիշներին համապատասխան շենքային պայմաններում, ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաներով և համապատասխան միջավայրում մատուցվում են նորագույն արդյունավետ թերապևտիկ շտկողական ծառայություններ:

Focus on Children with Autism
Todasy the Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan received the director of "National Autism Foundation" , board members and the representatives of parental organization "Overcoming Autism". The Minister highly appreciated the activities of the Foundation, stressing that children with autism will alwasys be a government priority. The Chairman of "National Autism Foundation" Board presented the activities of "My Way" training and rehabilitation center, noting that at present 117 children attend the center,
and the flow of the registered ones is very large, so the need has arisen for additional staff members. The Foundation has 51 employees. According to her, the Foundation also provides services for children from other regionsof RA and from Artsakh.
Note that in 2012, on the initiative of the first lady R. Sargsyan "National Autism Foundation" was founded, which aims to tackle education and adaptation issues of autistic children, young people and adults, to help them lead a healthy life, and to contribute to the enhancement of the efficiency in the integration proces of their families. State funding in Armenia allowed to found "My Way" training and rehabilitation center in 2014, where in accordance with the required building conditions, modern educational technologies and in the appropriate environment effective therapeutic correctional treatment is provided.