Կրթական ծառայություն մատուցող 25 կազմակերպություն՝ հազար խոշոր հարկ վճարողների ցանկում
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2015 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածի առաջին հազար խոշոր հարկ վճարողների ցանկը` համաձայն վճարված հարկերի և տուրքերի մեծության: Ցանկում ընդգրկված են նաև կրթական ծառայություն մատուցող 25 կազմակերպություն` այդ թվում 19 բուհ, 2 կրթահամալիր, 1 դպրոց, 1 քոլեջ, 1 գիտահետազոտական ինստիտուտ և ՀՀ ԿԳՆ կրթության ազգային ինստիտուտը: Խոշոր հարկատու բուհերի ցուցակը գլխավորում է Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը, որը 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակում զբաղեցնում է 52-րդ տեղը՝ վճարած 1 մլրդ 740 մլն դրամ հարկերով, երկրորդը` Երևանի պետական համալսարանն է ՝ 59-րդ տեղ՝ վճարած 1,5 մլրդ դրամ հարկերով, երրորդը` Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը, որը 138-րդ տեղում է և վճարել է 630,9 մլն դրամ: Խոշոր հարկատուների ցուցակում ընդգրկված են նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը, Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Երևանի ճարտարապետությոն և շինարարության պետական համալսարանը, Հայ-ռուսական /սլավոնական/ համալսարանը, Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանը, Գյումրու Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտը, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան, ԱՅԲ կրթական հիմնադրամը, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը, Երևանի Շիրակացու անվան ճեմարան կրթահամալիրը, Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը, Վանաձորի Հ.Թումանյանի ան. պետական համալսարանը, Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտը, Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրը, Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան, Երևանի թատրոնի եվ կինոյի պետական ինստիտուտը, Երևանի պետական բժշկական հենակետային քոլեջը, Հայաստանում Ֆրանսիական համալասրանը, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը:
Բարեխղճորեն կատարելով պետության նկատմամբ իրենց հարկային պարտավորությունները` կրթական և գիտական կազմակերպություններն ընդհանուր առմամբ բյուջե են մուծել շուրջ 8 մլրդ 673 մլն. դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում ցուցանիշը եղել է շուրջ 7, 6 մլրդ դրամ, 2013 թվականին այդ թիվը կազմել է 6,3 մլրդ դրամ, իսկ 2012 թվականին` շուրջ 3,9 մլրդ դրամ:

Предоставляющие услуги в сфере образования 25 организаций – в списке 1000 крупных налогоплательщиков
2015-10-29
В соответствии с размером уплаченных сборов и налогов, в опубликованном Комитетом государственных доходов РА за январь-сентябрь 2015 года списке 1000 крупных налогоплательщиков Армении включены также предоставляющие услуги в сфере образования 25 организаций, в том числе: 19 вузов, 2 образовательных комплекса, 1 школа, 1 колледж, 1 научно-исследовательский институт и Национальный институт образования Министерства образования и науки РА.
Список крупных налогоплательщиков возглавляет Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци, который в списке 1000 крупных налогоплательщиков занимает 52-ое место с уплаченными 1 млрд 740 млн драмов налогами, второе место - Армянский государственный педагогический университет имени Хачатура Абовяна, который, уплатив 630.9 млн драмов, находится на 138-ом месте. В списке крупных налогоплательщиков включены также Армянский государственный экономический университет, Национальный политехнический университет Армении, Национальный аграрный университет Армении, Американский университет Армении, Ереванский государственный университет архитектуры и строительства, Российско-армянский (славянский) университет, Ереванского государственного университета имени Валери Брюсова, Гюмрийский государственный педагогический институт им. М. Налбандяна, Ереванская государственная консерватория имени Комитаса, Образовательный фонд “Айб”, Образовательный комплекс полиции РА, "Образовательный комплекс "Армянский национальный лицей им. Ананиа Ширакаци, Армянский государственный институт физической культуры, Ванадзорский государственный университет имени О. Туманяна, Ереванский научно-исследовательский институт математических машин, Образовательный комплекс "Мхитар Себастаци", Ереванская государственная академия искусств, Ереванский государственный институт театра и кино, Ереванский государственный базовый медицинский колледж, Французский университет в Армении, Иджеванский филиал ЕГУ.
Добросовестно выполнив свои налоговые обязательства перед государством, образовательные и научные организации в целом вели в бюджет страны порядка 8 млрд 673 млн драмов. Показатель прошлого года за это время - 7.6 млрд драмов, 2013 года – 6.3 млрд драмов, а 2012 года – 3.9 млрд драмов.